VIDEO: Šílená jízda se člunem plným raněných pod masivní ruskou palbou. Ukrajinští mariňáci dál drží předmostí

před 3 měsíce 77

Chce to víc než odvahu, aby člověk byl ochoten pilotovat rychlý člun určený k přepravě vojáků, munice, či pro záchranu raněných z okupovaného levého břehu Dněpru. Ukrajinští mariňáci tam už od října drží předmostí, z něhož se je ruští vojáci marně pokoušejí vytlačit. Veškerou jejich dopravu na řece se tak ze všech sil pokoušejí zničit.

Rozsáhlé palbě artilerie, včetně střelby kazetovou municí, čelil anonymní hrdina pilotující rychlý člun vyslaný od posádky na ukrajinském pravém břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti k evakuaci raněných z Ukrajinci drženého předmostí za řekou. Video pořízené 38. samostatnou brigádou námořní pěchoty ukazuje zcela jasně, jak složité situaci tamní mariňáci čelí. Veškeré potřeby totiž musí na druhou stranu dopravovat přes řeku a labyrintem jejích ramen, a to bez ohledu na množství dopadajících projektilů z ruské strany.

Po nedávno oznámené likvidaci neblaze proslulého ruského operátora dronů, zvaného Mojžíš, který se na ukrajinské čluny často zaměřoval, by se zdálo, že se logistická situace Ukrajinců, či alespoň jejich vyhlídky na poklidnější překročení toku zlepší. Ukrajinský záznam ale jasně ukazuje, že průjezd zónou smrti připomíná pro posádky člunů stále ještě ruskou ruletu a rozhodně není pro slabé povahy.

Ukrajinci překročili Dněpr v říjnu loňského roku na několika místech a jejich síly se nakonec konsolidovaly ve zhruba dvoukilometrovém pásu u obce Krynky, odkud vytlačily ruské obránce. Posléze se pokusili postoupit skrze les jižně od obce. Uchytit se tam jim ale znemožnilo ruské dělostřelectvo a mohutné letecké údery řízenými klouzavými pumami, jež postupně les i vesnici samotnou proměnily v měsíční krajinu.

Navzdory tomu a mohutné ruské přesile, ukrajinská námořní pěchota nadále drží předmostí a dostupná videa ukazují, že opřít se přitom může zejména o piloty dronů, kteří ve velkém likvidují ruskou techniku ještě před tím, než se k nim může přiblížit. Ruské ztráty vybavení dosahují podle jejich vlastních komentátorů až 90% veškerého nasazeného vybavení, ať už jde o bojová vozidla, nákladní automobily, anebo mikrobusy určené pro přepravu pěchoty. Jako mimořádně efektivní se v tomto smyslu ukázala jednotka Magyarovi (Maďarovi) ptáčci, jejichž drony kontrolují přístupové silnice a ničí veškeré stroje, na něž narazí.

Zmíněná 38. námořní brigáda je jednou ze čtveřice nově zformovaných brigád námořní pěchoty. Ukrajina ji vytvořila v únoru loňského roku. Prvních bojů se zúčastnila po boku svých sesterských jednotek při osvobozování obce Urožajne v Doněcké oblasti. Podle komentátora Davida Axe z amerického Forbesu, měla každá z těchto jednotek v době zformování sílu asi 2 tisíc mužů. Nejméně od podzimu jsou nasazeny právě v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny.

Přečtěte celý článek