VIDEO: Upír se zakousnul do kamikaze dronu. Ukrajina používá nový americký systém

před 1 týden 40

Poté, co ruští nájezdníci vyslali na Ukrajinu v posledních dnech další vlny sebevražedných dronů, zveřejnily Obranné síly Ukrajiny, konkrétně protivzdušná jednotka námořnictva video, na kterém je jasně patrné, že jeho hlavním aktérem je americký raketový systém Vampire, který Ukrajina dostala k dispozici teprve v prosinci loňského roku.

Na zveřejněném videu, které bylo natočeno při odrážení ruského útoku na Oděskou oblast, je vidět, že nejprve byl kamikaze dron Shahed zaměřen pomocí opticko-elektronické stanice a následně je smeten z oblohy raketovým projektilem a spadne na zem.

Ačkoliv to ukrajinská strana ještě oficiálně nepotvrdila, je zřejmé, že do boje jsou již zapojeny americké raketové systémy L3 Harris Vampire a zveřejněné video je prvním veřejně dostupným důkazem, že systémy Vampire určené pro bojové operace s řízenými střelami APKWS, již byly nasazeny do bojové služby.  

Systém Vampire je složen z optické lokalizační stanice a odpalovací jednotky pro čtveřici projektilů APKWS. Optická lokalizační stanice plní zároveň i funkci nasvícení cíle laserem, protože střely APKWS mají laserové navádění.

Podle vojenských expertů je sestřelení kamikaze dronu, jenž může mít letovou hmotnost až 240 kilogramů, pro raketu APKWS úspěch, protože zatím nebyly zaznamenány žádné podobné bojové akce v režimu země-vzduch. Při zkouškách se však ukázalo, že střely jsou velice účinné proti dronům s hmotností do 25 kilogramů a letovou rychlostí okolo 200 km/hod.

Doposud však byly APKWS užívány při střelbě typu země-země, kde se jejich dostřel pohybuje okolo 5 kilometrů. Pokud jsou použity z letadla v režimu vzduch-země, pak se jejich dostřel více než zdvojnásobuje a jsou schopny zasáhnout cíl ve vzdálenosti až 11 kilometrů.

Velice důležitým parametrem je podle analytiků poměr cena/výkon, protože jedna střela APKWS stojí přibližně 40 tisíc dolarů, což je s ohledem na její schopnosti relativně levné. Další výhodou systému Vampire je jeho snadná instalace i na „obyčejná“ užitková vozidla.

Přečtěte celý článek