VIDEO: V určité formě nové studené války už nejspíš asi jsme, říká Petr Pavel v souvislosti s Vrběticemi

1 měsíc starý 36

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel ve Dvaceti minutách Radiožurnálu uvedl, že útok ruských agentů ve Vrběticích nelze chápat jinak akt státního terorismu. Rusko podle něj bude používat taktiku známou už z Gruzie, a vše bude popírat. Mluvil i o tom, že česká armáda už není příliš závislá na ruské technice. Na závěr také uvedl, že podle něj nedojde k otevřenému konfliktu, připustil ale, že novou formu studené války už v nějaké formě zažíváme.

Praha 17:50 20. dubna 2021

Vrbětický výbuch jste označil za agresi a státní terorismus. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý by to prý tak nenazval. Podle něj se jedná o akt nepřátelství, který byl proveden vojenskou jednotkou, konkrétně ruskou GRU. Byl to podle něj akt vojenského nepřátelství na území jiného suverénního státu. Vidíte v tom rozdíl?
Myslím si, že to jsou drobné terminologické rozdíly. Podstata zůstává stejná. Rusko vyslalo na základě pokynů ze svých nejvyšších míst příslušníky zpravodajské vojenské služby, jejich speciální jednotky, k tomu, aby vykonaly teroristický čin na území jiného suverénního státu. To se nedá nazvat jinak než jako teroristický čin. A vzhledem k tomu, že byl proveden na základě pokynů velení státu, tak je to státní terorismus. Jestli to někdo interpretuje z hlediska práva jako pouze terorismus, někdo jako vojenskou agresivní akci. Já si myslím, že to na té podstatě zas tak moc nemění.

Podle premiéra Andreje Babiše šlo prý o útok zboží bulharského podnikatele, nikoli o státní terorismus. On se tedy za ten výrok omluvil. Ale už toho využily ruské servery. Je důležité, jak ten čin označíme?
Ruské servery využijí jakýkoliv odklon od oficiální linie. Viděli jsme, jak pozitivně reagovaly na vystoupení Václava Klause staršího, a nakonec i na mlčení Miloše Zemana. Pro ně je jakýkoliv náznak vnitřní nejednoty důvodem k tomu, aby rozjely celou tu zpochybňující kampaň, v které budou poukazovat na to, že je to všechno vykonstruované, že to je nesmysl, že to je absurdní.

Ostatně místopředseda zahraničního výboru rady federace Vladimíd Džabarov označil odhalení tajných služeb jako: „Blbost vycucanou z prstu.“ Prohlásil, že jde o vymyšlenou provokaci uskutečněnou ve spolupráci s Američany. Jak vám to zní? Oni se moc nezabývají tím, aby vysvětlili, proč by to mělo být „vycucané z prstu“.
Rusko se necítí v situaci, kdy by muselo něco dokazovat. Rusku stačí, že bude popírat. A tuhle taktiku používá už od dob invaze do Gruzie. Nejenomže popíralo, ale přímo vnášelo do prostoru spousty různých hypotéz a falešných zpráv, které nakonec měly za cíl, že nikdo nevěděl, čemu má věřit, jaká verze je oficiální, jaká je ta správná. Viděli jsme v případě anexe Krymu, že trvalo několik měsíců, než oficiální ruská místa připustila, že by na Krymu byl nějaký ruský voják. Dokonce ještě v době, kdy byl summit aliance ve Walesu, což bylo nějakých pět měsíců po anexi Krymu, tak Rusko ještě zpochybňovalo, že by s tím mělo cokoliv společného. A to je přístup, který Rusko volí. A já si myslím, že to bude stejné i v tomto případě.

Vy už jste to připomenul. Bývalý český prezident Václav Klaus považuje informace o zapojení o ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích za vykonstruovaného strašáka vlády a opozice. Jak takovému postoji rozumíte?
Já si těžko dokážu vysvětlit motivace Václava Klause. Měl vždycky snahu být originální a pravda je, že tímto prohlášením se mu povedlo jít mnohem dál než mnozí jiní, kteří mají nějaké pochyby. Na druhou stranu, každý, kdo se snaží situaci vidět alespoň trochu objektivně a bude se držet faktů, tak uvidí, že je tu mnoho faktů běžně přístupných pro veřejnost, které dávají obrázek o tom, že to nemohlo být jen tak náhoda. Protože se tady bavíme o týmu lidí, který působil v několika zemích. Údaje ze zemí jsou prokázané mnoha fotomateriály, dokumentací. Pochází ze součinnosti zpravodajských služeb, součinnosti státních orgánů. To bychom museli předpokládat, že všechny tajné služby, všechny státy, kterých se to týkalo, lhaly a podílely se na společné konstrukci. A to je opravdu absurdní si to myslet.

Jak si vysvětlujete, že si vrchní velitel ozbrojených sil a prezident Miloš Zeman vzal týden na vyjádření se k situaci.
Nechci být nijak jízlivý. Myslím si, že prezident v každé takové situaci by měl mluvit jako jeden z prvních. Měl by především občany uklidnit, že v tuto dobu nehrozí žádné bezprostřední vojenské nebezpečí. Měl by čin jednoznačně odsoudit, protože každý takový akt je odsouzeníhodný. A měl by maximálně spojit všechny složky, aby postupovaly jednotně. Pokud my sami vnitřně nejsme jednotní, tak se nám pak velmi těžko žádná solidární pomoc od spojenců, protože sami vidí, že se sami nedokážeme dohodnout, co bychom chtěli. Navíc to nahrává samozřejmě Rusku, které když vidí, že tady jsou protichůdné názory, tak mu to dává obrovský prostor, jak do toho vstoupit se svými manipulacemi a dezinformacemi.

Přepis rozhovoru postupně doplňujeme. 

ban

Zdroj