Ve Washingtonské národní katedrále v 17.00 SELČ začíná pohřeb Madeleine Albrightové, první ženy v čele americké diplomacie a pražské rodačky. Smuteční řeč přednese mimo jiné prezident Joe Biden či bývalý šéf Bílého domu Bill Clinton, v jehož kabinetu Albrightová mezi lety 1997 až 2001 sloužila. Obřadu se zúčastní i česká delegace v čele s ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Aktualizujeme Washington 16:30 27. dubna 2022

Albrightová zemřela 23. března na rakovinu. Na smutečním obřadu o jejím životě a politické kariéře promluví rovněž bývalá ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová a tři dcery Albrightové – Anne, Alice a Katie.

Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Madeleine Albrightová byla strhující, budiž jí věčná sláva

Číst článek

Na pohřeb se vypravila i česká delegace, kterou vede ministr zahraničí Lipavský. „Madeleine Albrightová byla darem pro Spojené státy. Jako ministryně zahraničí se zasadila o bezpečnost střední Evropy a o členství České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy v Severoatlantické alianci,“ zdůraznil ministr zahraničí.

Piety se zúčastní také předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. Součástí české delegace jsou i bývalí velvyslanci ve Spojených státech Petr Kolář a Michael Žantovský.

V programu obřadu jsou rovněž hudební vystoupení, která zahraje například jazzová legenda Herbie Hancock, trumpetista Chris Botti nebo písničkářka Judy Collinsová.

Pohřeb začne v 11.00 místního času (17.00 SELČ), lze jej živě sledovat například na kanálu americké veřejnoprávní televize PBS.

jkb, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. VIDEOPŘENOS: Ve Washingtonu proběhne pohřeb Albrightové. Promluví na něm i prezident Biden

  2. Česko má zásoby plynu na určitou dobu. Zastavení dodávek ruského plynu ale nyní nehrozí, řekl Fiala

  3. Olympijský vítěz Lukáš Krpálek plánuje letos otevřít akademii. Má už první zájemce

  4. Za vyzrazení informací tříletá podmínka. Soud potvrdil trest pro expolicistu Vokála v kauze Vidkun

  5. Sněmovna schválila konec povinného přimíchávání biosložky do paliv. Má vést ke snížení jejich cen

  6. Vnitro, hasiči i policie. Weby ministerstva čelily DDoS útoku, přihlásila se k nim ruská skupina

Aktuální témata

Ukrajina online, Prezidentské volby Francie 2022, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme