Viktor Sheen a November 2nd vedou nominace na ceny Anděl

před 2 měsíce 67

Z hlasování České hudební akademie vzešly nominace na ceny Anděl za rok 2023. Favority jsou rapper Viktor Sheen a rocková kapela November 2nd. Jména nových držitelů sošek Anděla budou oznámena na slavnostním ceremoniálu 30. března v přímém přenosu České televize.

Dvě jména se v letošním seznamu nominací objevují hned třikrát. Rapper Viktor Sheen se za své sólové album Planeta opic může stát nejlepším Interpretem. V kategorii Společný projekt pak akademiky zaujalo album Roadtrip, které Sheen natočil ve spolupráci s RnB zpěvákem a rapperem Calinem. A se singlem Safír, který z něj pochází, mají oba šanci i ve Skladbě roku.

Tři nominace má i rocková kapela November 2nd. Loni se po dvanácti letech vrátila na scénu s eponymním albem. U akademiků zabodovalo v kategoriích Album, Skupina a Rock. V nominacích na nejlepší desku November 2nd konkuruje deska Jezus Kristus Neexistus? od J.A.R. a LP XXIII od Davida Kollera.

Nominace odráží proměnu české hudby

J.A.R. i David Koller obdrželi v letošním ročníku po dvou nominacích, stejně jako Anna K., Calin a Sofian Medjmedj s Benem Cristovao. „Nominace jsou letos celkově žánrově hodně pestré a rozkročené. Mimo jiné ukazují i to, že se česká hudba nejen generačně proměňuje,“ komentuje výsledky druhého kola hlasování předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. Ve druhém kole o cenách Anděl hlasovalo celkem 432 akademiků.

Do hlasování o vítězích se bude moci opět zapojit i veřejnost, která může ovlivnit Cenu fanoušků, tedy ocenění popularity.

Ceny Anděl se udělují od začátku devadesátých let. Vítězové třiatřicátého ročníku si sošky převezmou v pražském O2 universu. Ceremoniálem, který zprostředkuje živě vysílání České televize, provedou Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková.

Své nominace už dříve zveřejnily i další dvě tuzemské hudební ceny. Ve výběru jak ocenění Vinyla, tak Apollo se objevují jména nominovaná rovněž na Anděly, například November 2nd, Anna Vaverková či Petra Hermanova. Vinyla vítěze vyhlásí 6. března, Apollo začátkem května.

Přečtěte celý článek