Viktoria Plzeň by mohla padnout do rukou miliardáře z USA. V Evropě už vlastní tři kluby

4 dny starý 4

Postup do nové Evropské konferenční ligy byl pro Viktorii Plzeň na startu této sezony absolutní prioritou. Klub si po pěti titulech a třech účastech ve štědré Lize mistrů za poslední dekádu zvykl na vysoký standard.

Naposledy si však Západočeši zahráli „Evropu“ před třemi lety, čímž přicházeli o velmi pěkné bonusy od organizace UEFA a možnost, jak prezentovat a prodat své hráče. Viktoria byla v srpnu už jednou nohou v Konferenční lize, když v závěrečném předkole porazila v úvodním zápase CSKA Sofia 2:0 a pomalu se viděla, jak má bonus 75 milionů korun v kapse. Jenže zpackala odvetu v Bulharsku a klubová kasa trpí.

Proto generální manažer a majitel Adolf Šádek hledá vhodného investora, který by se neostýchal do klubu vpravit dostatečné množství peněz. Celou transakci pro Plzeň zprostředkovává společnost Deloitte a jasno by prý mělo být do konce roku.

Pomocnou ruku by mohl Viktorii podat americký miliardář s českým jménem Robert Platek, jak informuje deník Sport. Není to muž, který by si nově chtěl zkusit fotbalový experiment, protože v Evropě už vlastní tři kluby. Za poslední rok získal většinový podíl v italské Spezii, dánském Sönderjyske a portugalském Casa Pia AC. První dva kluby hrají ve svých zemích nejvyšší soutěž, Casa Pia je druholigovým týmem. Podle Sportu už se Platekovi zástupci měli se Šádkem setkat a jednat, zájem má být seriózní.

Jmění 57letého byznysmena z New Yorku, který je napojen na investiční společnost MSD Capital, se odhaduje na přibližně 43 miliard. Své finance začal do fotbalu posílat loni v září, kdy koupil Sönderjyske – shodou okolností vpředvečer zápasu, kdy dánský tým hrál předkolo Evropské ligy s Plzní. V prosinci následoval krok do Portugalska, letos v únoru rozšířil Platek svoji fotbalovou rodinu o Spezii.

Zajímavé je, že dohled nad kluby svěřuje své skutečné rodině. Robert Platek junior je ve Spezii šéfem, dcera Amanda má zase na starost Sönderjyske.

Platek a jeho nejbližší se snaží své kluby pozvednout, navyšují rozpočet, renovují zázemí, pojímají svoji roli koncepčně. Zároveň nedělají v týmech totální čistku a na vedoucích postech zůstávají ti, kteří se na nich nacházeli ještě před investicí z Ameriky. To naznačuje, že by i Šádek v případě, že se povede upéct dohodu s Platekem a spol., nadále mohl zůstat v pozici generálního manažera.

Zdroj