Vinobraní v plném proudu: Na Břeclavsku zdražily jen stálice mezi odrůdami

3 dny starý 8

Iva Haghofer

Traktor za traktorem, vlečky plné beden s bílými či modrými hrozny a fronty na váhu. Vinobraní na Znojemsku, Hodonínsku a Břeclavsku je v plném proudu. Větší vinařské provozy odstartovaly výkupy hroznů, většinou od stálých smluvních partnerů. A cena? Zhruba na téže úrovni jako v loňském roce. Podle odrůd se pohybuje mezi deseti až dvaceti korunami. Dražší jsou nejžádanější odrůdy.

Sběr hroznů ve vinohradu vinařství Víno je Svoboda ve Velkých Bílovicích. | Foto: Deník / Attila Racek

Od pravidelných smluvních dodavatelů hrozny vykupují také ve velkobílovických Habánských sklepích. „Nakupujeme klasické moravské odrůdy jako Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský či Sauvignon. Z modrých odrůd pak Modrý Portugal, o ten máme velký zájem, dále Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe,“ vyjmenoval ředitel společnosti Josef Svoboda.

Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka výše cen kolísá podle odrůd. „Obecně se dá říci, že jsme zhruba na výkupních cenách z loňského roku. Tlak na cenu zde pochopitelně je, ovlivňuje ho skutečnost, zda vinaři mají či nemají ve sklepích zásoby vína z dřívějších ročníků. Na druhou stranu jsou však nyní žádané kupříkladu některé bílé odrůdy, za které se platí více jak loni,“ shrnul Půček.

Totéž potvrzuje i ředitel Habánských sklepů Svoboda. „Preference zákazníků se na trhu mění. Bylo období, kdy byl velký zájem o Modrý Portugal. Potom opadl a nyní se opět vrátil na scénu a stoupá v oblibě. Loni nás kupříkladu velice překvapila také poptávka po Müller Thurgau,“ přiblížil.

Ceny se příliš nemění 

Stejné peníze za kilogram hroznů platí až u tří čtvrtin odrůd svým dodavatelům v Zámeckém vinařství Bzenec na Hodonínsku.

„Liší se to odrůdami. U některých jsou ceny o něco málo nižší, ovšem pouze v řádu jednotek procent. Liší se to podle zájmu o vína z těchto odrůd. U nás jde třeba o Veltlínské zelené či Müller Thurgau. Mezi stálice, kde jsou ceny možná i mírně vyšší, pak patří Chardonnay, Tramín červený nebo třeba Rulandské bílé,“ uvedl na příkladech ředitel vinařství Bořek Svoboda.4

Dlouhodobě nižší je výkupní cena za modré odrůdy. „Cena za kilogram je prakticky stále stejná," podotkl ředitel Zámeckého vinařství Svoboda.

Tento článek jste si mohli přečíst díky předplatnému Deník Klubu

Zdroj