Virtuální armáda japonských psů #NAFO bojuje na internetu proti ruské propagandě. Zbraní jsou memy

3 měsíce starý 55

Říkají si fellas, poznají se podle profilového obrázku se psem plemene shiba inu. Vše začalo v květnu 2022 tweetem sedmadvacetiletého Poláka, který chtěl podpořit sbírku pro Gruzínskou legii bojující s ukrajinskou armádou proti ruskému agresorovi. Dnes má virtuální hnutí NAFO tisíce členů, včetně bývalého estonského prezidenta či amerického kongresmena, a pomocí vtipných obrázků a videí bojuje na twitteru s prokremelskou propagandou.

Praha 12:01 15. října 2022

Válka na Ukrajině není prvním konfliktem, ve kterém hraje významnou roli internet, je ale nazývána „první válkou na sociálních sítích“. Důležitou součástí je i občanský kyberaktivismus - jako je třeba NAFO | Foto: Twitter

Kdo stojí za poškozením plynovodů Nord Stream 1 a 2, ke kterým došlo 26. září, se zatím zjistit nepodařilo. Hned následující den se na twitteru ale objevila fotografie zachycující „pachatele“: psa japonského plemene shiba inu s potápěčskými brýlemi a ruční pilkou, jak přeřezává potrubí na dně Baltského moře.

Za obdobnými memy, tedy obrázky, gify či videi s vtipnou pointou, jež se šíří na sociálních sítích, stojí NAFO neboli Severoatlantická aliance fellas, online hnutí, které vzniklo náhodou letos v květnu a na jehož začátku stojí tweet uživatele @Kama_Kamilia.

Válka v přímém přenosu. Je vidět, jak moc se informace stala zbraní, popisuje generál Feix

Číst článek

Sedmadvacetiletý Polák, který vystupuje právě pod přezdívkou Kama Kamilia, tehdy na sociální síti Twitter nabídl, že tomu, kdo finančně přispěje na Gruzínskou legii, skládající se převážně z gruzínských dobrovolníků, kteří bojují s ukrajinskou armádou proti ruským vojskům, vytvoří jako poděkování vlastní avatar se shibou inu.

„Shiba inu je už několik let extrémně populární obrázek v internetové kultuře, jeden z jejích velkých propagátorů byl Elon Musk,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz Adéla Klečková, expertka na kybernetické válčení a kybernetický aktivismus.

„Hnutí NAFO není originální v tom, že by si vytvořilo novou ikonu, ale geniálně využívá té již existující a dokázalo jí dát nový rozměr,“ komentuje Klečková, která vystudovala válečná studia na prestižní londýnské King's College.

Stovky žádostí

Za pět měsíců existence hnutí se možnost, jak získat vlastní avatar s japonským psem a tím se stát jedním z NAFO fellas, tedy členů hnutí NAFO, rozšířila.

Nyní mohou zájemci přispět prostřednictvím několika fundraisingových platforem, které sbírají peníze na podporu Ukrajiny bránící se před ruskou agresí. Nově má NAFO partnerství s asi nejznámější z nich: Saint Javelin.

Po převodu peněz prostřednictvím služby PayPall stačí přidat screenshot dokazující poskytnutí daru na Ukrajinu na twitter a požádat pomocí hashtagu o vytvoření doge, jak se obrázku shiby inu také říká.

Dokonce je možné specifikovat, jak by avatar, který fellas používají jako profilovou fotku a podle kterého se navzájem poznají, měl vypadat: někdo si přeje, aby měl pes na sobě vlajku konkrétního státu, specifický účes nebo rekvizitu.

Uite-ți românașul🖐️ https://t.co/51Iz7gSnMz

14:04 – 10. 10. 2022

1 37

Avatar pro nového NAFO fellu upravený dle jeho přání.

Na začátku Polák Kama stíhal odbavovat nové členy sám, nyní koordinuje tým pětatřiceti dobrovolníků.

„V průměru dostaneme týdně 650 žádostí o vytvoření avataru, ve vytíženějších týdnech je to i tisíc žádostí za týden. Požadavky dokážeme uspokojit v řádu dní,“ napsal pro iROZHLAS.cz zástupce dobrovolníků a spolupracovník zakladatele Matthew.

Propagandistka Simonjanová kritizuje mobilizaci. Jde o manévr, jak odvést pozornost, hodnotí expert

Číst článek

Podle serveru Politico přibylo na twitter na konci srpna každý den pět tisíc příspěvků spojených s hnutím NAFO.

Původně marginální skupinu paradoxně – a nezáměrně – zpopularizoval ruský vyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Michajl Uljanov.

„Uljanov psal na svůj twitter, kde má asi 30 tisíc sledujících, že Rusko muselo zaútočit na Ukrajinu, protože Ukrajina si o to koledovala, chovala se agresivně a útočila na ruské civilisty. Vrhli se na něj členové NAFO a začali jeho twitter bombardovat memy a vtipy a přinutili velvyslance, aby se z virtuálního prostoru stáhl,“ popsala Klečková.

The most popular Western narrative: Russia undertook unprovoked invasion of Ukraine. Unprovoked? The shelling of civilian population in the Donbass by the Ukrainian army started in 2014 and continues right now.

00:40 – 19. 06. 2022

715 2346

Tweet ruského vyslance Uljanova, který odstartoval slávu NAFO.

Hlavním smyslem globální virtuální armády NAFO je ale boj s ruskou propagandou a příklad s ruským diplomatem, který se po „útoku“ NAFO fellas na týden z twitteru úplně stáhl, což on sám vysvětloval tím, že byl na dovolené, dobře ilustruje, jak to dělají: bitevním polem jsou sociální sítě, především Twitter, a zbraní jsou memy a humor.

Jeden mem místo tisíce slov

Do útoku se fellas svolávají pomocí hashtagu #article5, který odkazuje na zakládající smlouvu Severoatlantické aliance, jež obsahuje princip „útok na jednoho je útok na všechny“.

„Většinou se nás sejdou desítky, třeba dvacet fellas, občas až padesát šedesát, když je to větší účet a šíří hodně propagandy, tak se nás sejdou až stovky, ale to se neděje často,“ popsal pro iROZHLAS.cz jeden z českých členů hnutí, který chtěl zůstat v anonymitě.

08:14 – 08. 10. 2022

89 582

NAFO se přihlásilo“ k útoku na Kerčský most, stejně jako k srpnovým výbuchům na Krymu nebo poničení plynovodů Nord Stream

Že je útok úspěšný, se pozná podle toho, že účet „vatnika“, jak fellas nazývají protivníky, tedy podporovatele kremelské politiky, Twitter zablokuje, případně se jeho uživatel stáhne sám a zavře svůj profil pouze pro sledující či přátele.

Členové české odnože hnutí oslovení serverem iROZHLAS.cz se shodují, že jejich cílem je „zbavit twitter ruské propagandy“.

Elfové a trollové

Ani „weaponizace“ memů – tedy užívání vtipných obrázků a videí jakožto zbraně – není něco nového, s čím by přišlo NAFO.

„První uskupení, které začalo používat memy jako klíčový nástroj strategické komunikace, byli kybernetičtí elfové,“ popisuje Klečková, která nyní působí v Asociaci pro mezinárodní otázky a výzkumu fenoménu kyberelfů se věnovala s podporou think-tanku German Marshall Fund.

Kybernetičtí elfové jsou skupinou dobrovolníků, kteří vznikli původně v Pobaltí po anexi ukrajinského Krymu Ruskou federací v roce 2014.

„Je to hnutí vzniklé zdola, kdy běžní lidé znepokojeně pozorovali navýšení informačních a kybernetických operací ve svém informačním prostoru. Dnes jsou kyberelfové ve 14 evropských zemích, většinou východní a střední Evropy a jsou jich tisíce,“ vysvětluje Klečková.

Není to o strachu, ale o intenzitě. Nečekal jsem útok v takovém množství, popisuje novinář z Kyjeva

Číst článek

Cíle elfského hnutí jsou ale jiné než NAFO armády. Na rozdíl od fellas se primárně nesnaží „sestřelovat“ účty nepřátel v kyberprostoru, ale monitorují a mapují dezinformační scénu.

„Pokud se podaří udělat vtipný mem, může to být účinnější než se snažit bojovat proti lživému argumentu pravdivým argumentem. Ruští trollové totiž fungují ve skupinách a jednou z jejich taktik je vyčerpat protivníka, takže nemáte šanci v diskusi s nimi vyhrát, o což se spousta lidí snaží, třeba v rámci různých inciativ factcheckingu (ověřování informací – pozn. red.), ale je to velmi náročné na psychiku a energii. Jedna z dalších možností je právě zesměšnit protistranu,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz členka českých elfů, která vystupuje pod jménem Blaise, proč je užívání vtipných obrázků a videí v diskusích na sociálních sítích tak účinné.

Jejich úspěch navíc podporují algoritmy samotných platforem, které nerozlišují, zda je příspěvek lživý, či pravdivý, ale hodnotí ho podle toho, kolik lidí zaujme. Protože na lživou, skandální či šokující informaci reaguje více lidí, ať už lajky, či komentáři, nabízí ho následně sociální sítě dalším uživatelům, kdežto příspěvek s pravdivou – a často vášně nebudící – informací vyhodnotí jako neatraktivní.

„Lež se facebookem šíří šestkrát rychleji než pravda, což je založeno na tom, že facebook funguje jako byznys model,“ uzavírá Blaise.

NAFO fella oznamuje smrt ruského patriarchy Kirilla a výběr nového nejvyššího představitele ruské církve.

„Strategie NAFO je geniální. Místo aby reagovali na ruskou lež vyvracením a factcheckingem, což je extrémně náročné, nebo vlastním pozitivním narativem, což je ještě náročnější, tak trolí a matou ruský narativ, což je extrémně efektivní,“ souhlasí Klečková.

Velký rozdíl je také v motivaci obou skupin. Zatímco ruští trollové jsou koordinovaní, nejednají sami o sobě a hlavně – nejednají z přesvědčení, ale pro peníze, kyberelfové či NAFO fellas jsou hnutí vzniklá „zdola“.

„NAFO, podobně jako kybernetičtí elfové, jsou extrémně různorodá skupina, jsou mezi nimi vysoce postavení lidé, akademici, členové ozbrojených a bezpečnostních složek, lidé všech barev a identit. NAFO fellas pak spojuje jeden cíl: solidarita vůči Ukrajině a boj v informační válce na její straně,“ říká Klečková a přidává jména prominentních osob, kteří se řadí mezi NAFO fellas: americký kongresman Adam Kinzinger, bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves nebo ukrajinský ministr obrany Oleksej Reznikov.

Dear #fellas, I’m changing my profile pic,but not switching allegiance.
Thanks for inviting me to NAFO!
Our joint work continues:
#UAarmy fights for the future of Europe;
#NAFO donates&destroys russo-propaganda.
Let’s win together!
Thx you to @Saint Javelin for T-shirt&cap patch

10:47 – 04. 09. 2022

1732 18754

CIA a bezprecedentní válka

Ruská propaganda se snaží hnutí NAFO znevěrohodnit tvrzením, že se nejedná o občanský kyberaktivismus, ale akci západních tajných služeb, respektive americké CIA, načež fellas zareagovali způsobem sobě vlastním: jako své bydliště si na profil začali přidávat Langley ve Virginii, tedy místo, kde se nachází centrála CIA.

Pokud by hnutí NAFO cílilo na Rusy, působilo by podle Adély Klečkové na jiných sociálních sítích a v jiných jazycích: twitter totiž používají asi jen tři procenta Rusů a vliv NAFO na ně je tedy zanedbatelný. Význam podle ní ale má počínání skupiny na udržení pozornosti západního publika.

Profily hlásící se k NAFO si po obvinění z toho, že je ovládá CIA, dávají jako místo, kde žijí, lokaci základny této tajné služby v Langley. | Foto: Twitter

Válka na Ukrajině není prvním konfliktem, ve kterém hraje významnou roli internet, je ale nazývána „první válkou na sociálních sítích“. Samotná Severoatlantická aliance označila kyberprostor za doménu, ve které může probíhat boj a kde může být aplikován článek 5 o společné obraně, teprve nedávno: v roce 2016.

„Zcela bezprecedentní je v této válce role nestátních aktérů v kyberdoméně. V kontextu kybernetických operací nebo útoků na kybernetickou infrastrukturu oponenta kromě tradičních zpravodajských služeb, v ruském kontextu je to FSB, GRU a SVR, hrají silnou roli kybernetičí žoldáci a kybernetičtí zločinci na straně Ruska, kdežto na straně Ukrajiny stojí primárně hnutí Anonymous a ukrajinská IT armáda,“ popisuje Klečková rozdělení na kybernetickém bitevním poli s tím, že ukrajinská vláda byla první vládou, která na začátku války požádala hackery z celého světa, aby jí pomohli.

Šéf českého centra proti terorismu: S dezinformacemi se nelze vypořádat ve smyslu, že úplně zmizí

Číst článek

Zatímco v roce 2014 v informační válce a kyberprostoru Rusko jasně vedlo, nyní dominuje Ukrajina.

„Ukrajina se dokáže prezentovat jako někdo, kdo je cool a zajímavý pro mladou generaci, mladí lidé si pak třeba tetují ukrajinský trojzubec a stojí za iniciativami, jako je právě NAFO. Pokud se podíváme na válku jako na souboj dvou příběhů, Ukrajina dokázala odvyprávět lepší příběh a v informační rovině Rusko tahá za výrazně kratší konec provazu,“ shrnuje Klečková.

Zároveň připomíná, že kyberprostor je pořád jen vedlejší doménou, ve které se konflikt odehrává, a při sledování vtipných videí a nápaditých memů bychom neměli podlehnout dojmu, že „válka je vlastně vtipná a cool věc“.

„Lidé na Ukrajině pořád umírají. Je fajn mít humor jako nějakou berličku, jak se s těmi hrůzami vyrovnat, ale je potřeba předejít rozšíření narativu, že válka se primárně skládá z urážení ruských veřejných figur na internetu,“ upozorňuje Klečková.

Křišťálová Lupa 2022

Kateřina Gruntová

Zdroj