‚Visegrád žije‘ vs. ‚je to jiná instituce‘. Lídři V4 se potkali, shodli se ale primárně na svých rozdílech

před 3 měsíce 24

Nervózní pohledy a napjatá atmosféra definovala společné vyjádření premiérů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska po jednání v Praze. Sešli se poprvé za českého předsednictví a přiznali, že shodu za současné situace hledali jen stěží. Od silných slov o rozřešení, zda bude Visegrádská skupina ještě pokračovat, přešli k tomu, že má smysl vést dialog a „dají tomu ještě několik měsíců“.

Od zpravodajky z místa Praha 17:28 27. února 2024

„Třeba se ukáže, že tento formát se – vzhledem ke všem dalším okolnostem – přežil.“

Petr Fiala (26. února 2024)

„Rozdíly nejsou tak zásadní. Myslím, že bychom si měli dát ještě několik měsíců.“

Donald Tusk (27. února 2024)

Visegrádská skupina nekončí. Před úterním setkáním v Praze pronášeli především český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský protějšek Donald Tusk silná prohlášení o tom, že by mělo dojít k reflexi, jestli dává smysl ještě ve středoevropském formátu pokračovat. Oba přitom zdůrazňovali rozdílné pohledy, které mají na ruskou agresi vůči Ukrajině, na rozdíl od představitelů Maďarska a Slovenska - Viktora Orbána a Roberta Fica.

Premiéři Visegrádské skupiny se setkají v Praze. Fiala bude mít možnost ‚vyčinit‘ Ficovi za řeči o Putinovi

Číst článek

„Máme za sebou velmi dlouhé jednání,“ zhodnotil na závěr summitu český premiér. Doplnil, že však bylo otevřené a upřímné, a proto důležité. Zdůraznil také, že oproti plánům doznal změn formát a předsedové vlád spolu jednali mezi sebou, nejen delegace.

Nicméně bez povšimnutí nezůstalo, že do Česka přicestoval i šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Ten během tiskové konference seděl v první řadě a pozorně naslouchal, jak se o V4 hovoří. Orbán měl jasno: „Visegrád žije, Visegrád je důležitý.“

Maďarský optimismus mírnili svými prohlášeními premiéři Polska a Česka. Shodně totiž pojmenovávali rozdíly, které mezi státy panují a které se jen tak nezmění. „Existují věci, na kterých se shodneme, a témata, u kterých má smysl, aby naše země spolupracovaly,“ řekl Fiala. Mezi takové jmenoval energetiku, migraci nebo aktuální problémy zemědělců.

„Nedali jste mi ani vteřinu, abych si zazíval,“ pochvaloval si úterní setkání v Lichtenštejnském paláci slovenský premiér Fico. Poukázal na důležitost Visegrádské skupiny, kterou podle něj ilustroval i velký zájem médií. Skutečně: v malém salónku se krčili reportéři ze všech zemí V4.

Jsou mezi námi rozdíly, přiznal po jednání premiérů V4 Petr Fiala. Debata lídrů 🇨🇿🇵🇱🇸🇰🇭🇺 byla dlouhá a prý nelehká. @iROZHLAScz @Radiozurnal1 @CRoPlus pic.twitter.com/6sDElRhLZi

— Anna Urbanová (@Urbejnou) February 27, 2024

Agresor nebo oběť?

Nejzásadnější neshody uvnitř Visegrádu už druhý rok panují ohledně ruské války na Ukrajině. Zatímco Polsko s Českem patří k čelním zastáncům Kyjeva a lobbují za co nejtvrdší přístup na úrovni Evropské unie, Slovensko s Maďarskem se prezentují jako „neutrální“ – odmítají posílat vojenský materiál, asistují pouze humanitárně.

Fico tvrdě zaútočil na západní podporu Ukrajiny a hájil Putina. ‚Je falešně démonizován,‘ prohlásil

Číst článek

Premiéři začali nervózně přešlapovat, když přišel dotaz na toto téma. Fiala jakožto hostitel pronesl, že se shodují v tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc.

Vzápětí si vzal slovo Orbán a prohlásil, že dokud válka neskončí, není možné určit, kdo je agresor a kdo oběť. Opět vyzval k co nejrychlejším mírovým rozhovorům.

Proti tomu se ale vymezila zase druhá polovina V4 – český premiér zdůraznil, že nevěří v pacifistické řešení a ustupování agresorovi pro domnělé dosažení míru. A polský premiér v tu chvíli přešel z polštiny do angličtiny a řekl: „Mír je vždycky lepší než válka.“

Tusk zároveň označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. „Morální, politické a historické hodnocení toho, co se dnes děje na Ukrajině, musí být jednoznačné. V takových věcech, jako je hodnocení, kdo je obětí, kdo je agresorem, není prostor pro vyjednávání,“ uvedl s vážným výrazem a pohledem upřeným na Roberta Fica, který stál po jeho pravici.

Demonstranti před Lichtenštejnským palácem | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti uskupení Visegrádu se vymezovala skupinka lidí, která se před jednáním setkala u Lichtenštejnského paláce. Demonstranti měli plakáty a hesla „Fico, jdi domů, do Ruska“, „Visegrád je mrtvý, ať žije EU“ nebo „Fico a Orbán, zbabělé putinovské podržtašky“.

Jejich výkřiky ale na setkání politiků neměly dopad.

Premiéři se pak rozešli každý svou cestou. Tusk odjel na Pražský hrad za prezidentem Petrem Pavlem a Orbán s Ficem jeli navštívit bývalou hlavu státu Miloše Zemana do jeho kanceláře.

Anna Urbanová

Přečtěte celý článek