Vítěz Czech Press Photo za rok 2021 je hrozivým „výtvarným dílem“ moravského tornáda

3 měsíce starý 17

Vítězný snímek Petra Topiče z mediálního domu Mafra je součástí série s názvem Zkáza, která zvítězila v kategorii Aktualita.

„Tornádo, které zpustošilo obce na jižní Moravě, bylo výrazným tématem roku a do soutěže přišly snímky od mnoha autorů. Tato nečekaná událost byla výzvou pro novináře, fotografy i pro veřejnost. Zejména v tom ohledu, jak citlivě k situaci přistoupit a zaznamenat ji. Pro porotu bylo složité zvolit tu ‚nejlepší',“ uvedl její předseda Petr Mlch.

„Po dlouhé selekci vybrala fotografii roku, která pochází ze série a zároveň funguje jako samostatný snímek. Je trochu jiná než ostatní, vyniká. Je v ní vidět síla přírody, která dokázala vytvořit na fasádě zbořeného domu hrozivé ‚výtvarné dílo',“ doplnil. 

Vítězné snímky vzešly z více než čtyř tisíc fotografií od dvě stě padesáti autorů. Ocenění se vyhlašovala v osmi kategoriích. Oceněné fotografie si lze prohlédnout do konce května v Národním muzeu. Vystaveny jsou zde také snímky z úplně prvního ročníku soutěže Czech Photo Junior pro mladé fotografy ze základních a středních škol.

Zdroj