Vítr v ČR lámal stromy, způsobil výpadky elektřiny a komplikace v dopravě

1 měsíc starý 23

foto Hasiči Moravskoslezského kraje odstraňují strom spadlý na silnici, 4. února 2023.

Praha - Vítr dnes v Česku lámal stromy a způsobil poruchy dodávek elektřiny. Komplikoval také provoz na silnicích a železničních tratích. Hasiči měli stovky výjezdů, kromě odklízení stromů zabezpečovali také střechy. Situace se odpoledne začala postupně uklidňovat. Problémy byly mimo jiné na severu Moravy, v Olomouckém kraji, na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Středočeském kraji či na východě Čech.

Odpoledne zůstaly bez elektřiny ještě tisíce domácností, hlavně v Moravskoslezském, Zlínském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Energetikům se ale dařilo poruchy opravovat, zatímco ráno bylo bez dodávek přes 90.000 odběratelů, kolem 15. hodiny jen asi 15.000.

Kvůli sněhu je uzavřená silnice mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice na Olomoucku. Na Orlickoústecku bude podle webu Dopravniinfo.cz až do nedělního večera uzavřena silnice 11 mezi Čenkovicemi a Červenou Vodou, na kterou popadalo velké množství stromů.

Hasiči měli kvůli počasí, nehodám a popadaným stromům stovky výjezdů. Práci jim na mnoha místech komplikoval vítr. V Olomouci například zajistili střechu na vazební věznici. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár. V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. Jen za dopoledne měli hasiči v Moravskoslezském kraji 272 výjezdů souvisejících se silným větrem. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a větve, upevňovali střechy.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů a pádů stromů na koleje zůstává zastavený provoz na regionální trati 294 mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem na Šumpersku. Předpokládané ukončení omezení je podle údajů zveřejněných Správou železnic v 18:00. Kvůli větru odpoledne nejezdily vlaky ani mezi Valšovem a Rýmařovem a omezen byl provoz také mezi Libercem a Harrachovem a dále do Polska.

Kvůli výpadkům proudu byly dopoledne mimo provoz například lanovky a vleky v lyžařském areálu Ski aréna Karlov v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Odpoledne se opět rozjely.

Kvůli větru dnes zůstala zavřená zoologická zahrada v Ostravě. Po pátečním silném větru je dnes uzavřená také liberecká zoo. Vítr tam způsobil škody za tisíce korun, poškodil oplocení a zábradlí. Řádění vichřice se tam stalo osudným jednomu z hříbat koně převalského, kterému spadlý strom způsobil tříštivou zlomeninu. Zoologové ho po konzultaci s veterinářem nechali uspat. Úraz by nebylo možné vyléčit. Ostatní zvířata jsou v pořádku.

Jihočeský kraj

Vozovky v Jihočeském kraji jsou po ránu sjízdné s opatrností. Komplikace vznikají na silnici u Přední Zvonkové na Prachaticku, kde se po mírné oblevě vytvořila silná vrstva roztátého sněhu. Vozovka je tam proto především pro osobní auta prakticky nesjízdná. ČTK to řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich.

"U Přední Zvonkové byla na silnici silná vrstva snahu krytá posypem. Vzhledem k tomu, že teploty stouply lehce na nulu, tak to povolilo," uvedl Zich. Dodal, že silničáři očekávali větší komplikace v souvislosti s větrem. "Ale naštěstí žádné problémy v noci na dnešek nenastaly. V terénu jsme měli asi 80 vozů, ale jednalo se hlavně o preventivní údržbu," řekl.

Teploty na jihu Čech se po ránu drží většinou lehce nad nulou. O něco chladněji je na Šumavě, kde může i sněžit. Nárazy větru mohou na některých místech dosahovat síly až 70 kilometrů za hodinu. Podle předpovědi meteorologů bude dnes v kraji zataženo se sněhovými přeháňkami. Teploty se budou pohybovat v rozmezí od minus jednoho do plus dvou stupňů Celsia.

Jihomoravský kraj

Silný vítr a teploty kolem nuly komplikují v sobotu ráno dopravu na jižní Moravě. Ve vyšších polohách hrozí namrzání vozovky v lesních úsecích a řidiči mají být také opatrní kvůli tomu, že hrozí pády stromů přes silnici, vyplývá z informací jihomoravských silničářů na webu Dopravní info. Společnost Kordis JMK, která zajišťuje organizaci veřejné dopravy, upozorňuje na webu cestující, aby se předem podívali do aplikace IDS JMK Poseidon, zda jejich spoj jede včas kvůli nepříznivému počasí. To zatím komplikuje železniční dopravu. Část lidí je také kvůli poruchám na vedení bez elektřiny, hlavně v severní části kraje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Podle Šperňáka je bez elektřiny zhruba 10.500 odběratelů, nejvíce v okolí Blanska, Boskovic a v okrese Brno-venkov.

Krajský dopravní koordinátor uvedl, že od 07:30 je kvůli popadaným stromům neprůjezdná trať z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Nového Města na Moravě v úseku mezi Nedvědicí a Rožnou. Před 09:00 byla kvůli překážce v kolejišti průjezdná trať mezi Brnem-Královým Polem a Kuřimi pouze po jedné koleji, spoje kvůli tomu mohou nabírat zpoždění až 30 minut.

Silný vítr začal na jižní Moravě foukat od pátečního odpoledne, hasiči měli do rána nejvíce starostí s popadanými stromy na Blanensku a Brněnsku a také v Brně, kde zasahovali u několika desítek událostí, uvedli v tiskové zprávě na webu. Silný nárazový vítr by měl foukat ještě téměř celou sobotu, odpoledne má postupně slábnout.

Karlovarský a Plzeňský kraj

Kvůli silnému větru a sněžení je v Karlovarském kraji bez elektrické energie asi 400 domácností, konkrétně na Chebsku. V Plzeňském kraji pak 70 odběrných míst na Klatovsku. Západní Čechy jsou kvůli počasí postiženy nejméně, řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. V obou regionech je teď hlášeno po jedné poruše vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Montéři je všechny opraví během dopoledne, řekla.

V Karlovarském kraji jsou bez elektřiny čtyři místa na Chebsku - část Mariánských Lázní Úšovice a dále obce Valy, Velká Hleďsebe a Klimentov. V Plzeňském kraji jsou to obce Hejná a Kejnice a Horažďovicku.

"Dispečink ČEZ Distribuce eviduje v Česku k 08:00 na 70.000 domácností bez elektřiny a řeší více než 130 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na napětí nízkém," uvedla mluvčí. Nejsložitější situace je nyní v kraji Moravskoslezském, Středočeském a Královéhradeckém kraji, dodala Holingerová.

Královehradecký kraj

Na mnoha místech Pardubického a Královéhradeckého kraje od středních poloh dnes ráno sněží nebo jsou sněhové přeháňky. Na komunikacích leží místy nová vrstva sněhu, silnice jsou sjízdné s opatrností. Vyplývá to z informací krajských cestářů.

Nad 400 metrů nad mořem se na silnicích Chrudimska mohou tvořit sněhové jazyky. Od pátku je kvůli hrozbě pádů větví a stromů uzavřená silnice třetí třídy od okružní křižovatky Vlčnov na Chrudimsku. Od Jablonného nad Orlicí přes Suchý Vrch do Červené Vody na Orlickoústecku na komunikaci první třídy je možné jet pouze se sněhovými řetězy.

V chráněné oblasti Broumovsko je na silnicích třetích tříd místy zledovatělý sníh s posypem. Mohou se vyskytovat popadané stromy. V Krkonoších cestáři silnice udržují pluhováním a posypem, místy tam je zledovatělá vrstva do 15 centimetrů. Kvůli silnému věru se mohou tvořit sněhové jazyky. Na Jičínsku mohou v lesních úsecích padat stromy.

Teploty se v Pardubickém a Královéhradeckém kraji pohybuji od minus pěti do čtyř stupňů Celsia, fouká silný a silný nárazový vítr na většině území východu Čech.

Liberecký kraj

Silnice číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska je již sjízdná bez komplikací. ČTK to dnes ve 12:30 řekl dispečer ze společnosti silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti. Úsek byl pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřený kvůli sněžení od pátku ráno, znovu se otevřel dnes v 06:00. Komunikace však byla zavátá sněhem a silničáři průjezd nákladním autům nedoporučovali.

Úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova se uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion.

Hlavní tahy v Libereckém kraji byly odpoledne po ošetření sjízdné bez větších komplikací. Ve vyšších polohách se ještě na některých cestách může objevit rozbředlý sníh. Situaci s odklízením sněhu na silnicích ráno komplikoval silničářům silný vítr. Kvůli větru vyjížděli hasiči k 215 událostem, četnost výjezdů podle nich se slábnoucím větrem klesá. Uvedli to na twitteru. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli od pátečního rána do dnešních 14:00 nejčastěji na Semilsko, kde zasahovali u 87 událostí. Na Českolipsku u 53, na Liberecku měli 47 výjezdů a na Jablonecku 28. Dnes ráno ČEZ odstraňoval deset poruch na vedení vysokého napětí v kraji, bez proudu bylo na 5000 domácností. Ve 14:00 se podařilo proud obnovit, informovala mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Vítr způsoboval problémy také na železnici. Podle twitteru krajského integrovaného systému dopravy IDOL byl kvůli množství popadaných stromů zastaven provoz na trati mezi Harrachovem a polskou stanicí Szklarska Poręba Górna.

Oblačnost a srážky postupně ustávají, meteorologové očekávají srážky pouze na horách. Později odpoledne a večer se může místy vyskytovat náledí nebo zmrazky.

Moravskoslezský kraj

Hasiči dnes v Moravskoslezském kraji především odstraňují spadlé stromy a větve. Od 03:00 do 12:00 zasahovali u 272 události souvisejících se silným větrem. ČTK to řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol řekl, že ke 12:00 bylo v kraji bez proudu přibližně 5000 domácností, od rána jejich počet klesl asi na třetinu. Spadlý strom a vítr zastavily dopravu na železnici mezi Krnovem a Moravským Berounem. Kvůli větru dnes je uzavřená ostravská zoo.

"Nejčastěji hasiči vyjížděli v okresech Bruntál, Nový Jičín, Ostrava a Opava, kde odstraňují hlavně popadané stromy a větve, v několika případech sundávali, případně upevňovali uvolněné plechy na střechách domů," uvedl Popp.

Hasiči odstranili například i strom, který spadl na projíždějící auto v osadě Konečná v Bílé na Frýdecko-Místecku, řidič vyvázl bez zranění. Na Bruntálsku měli hasiči 68 zásahů, na Ostravsku 61, na Opavsku 54, na Novojičínsku 48, na Frýdecko-Místecku 29 a na Karvinsku 12 zásahů.

"Počet poruch na vedení vysokého napětí se výrazně snižuje," řekl ČTK Sobol. K 09:00 evidoval ČEZ 26 takovýchto poruch, k 12:00 jich bylo 17. V 08:00 bylo bez proudu 15.000 domácností, ve 12:00 už jen 5000. "Pokud se nějak nezhorší počasí, všechny poruchy by měly být odstraněny do večera," řekl Sobol. Bez proudu jsou obyvatelé například na Bruntálsku v okolí Ludvíkova nebo Karlovy Studánky, na Frýdecko-Místecku v Dolní Lomné, na Novojičínsku v části Štramberka nebo v Opavě v městské části Kateřinky.

Strom spadl na trať mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou na Bruntálsku, vlaky ale nejezdily po celé trati mezi Krnovem a Moravským Berounem. České dráhy informovaly, že v současné době je kvůli spadlým stromům zastaven provoz na trati mezi Valšovem a Rýmařovem.

"Zoologická zahrada a botanický park Ostrava zůstane v sobotu 4. února uzavřena návštěvníkům kvůli velmi silnému větru. Hrozí pád větví. Děkujeme za pochopení," sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Vítr a výpadky elektřiny ovlivnily i provoz některých lyžařských areálů v Beskydech. Dopoledne se proto nelyžovalo například v areálu Ski Armáda v Dolní Lomné. Vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že také tam ráno nešel proud, ale asi od 09:00 už elektřina funguje. "Moc lidí tu ale zatím není. Teprve najíždějí. I cesty byly zasekané," řekl před 12:00 Vrzgula.

Vítr podle meteorologů dosahuje v kraji místy nárazů 15 až 25 metrů za sekundu. Na horách to je až kolem 30 metrů za sekundu. K večeru má vítr zvolna slábnout.

Olomoucký kraj

Hasiči v Olomouckém kraji od dnešního rána odstraňovali popadané stromy a zajišťovali utržené střechy. Od 03:00 do 15:00, kdy se situace uklidnila, evidovali v souvislosti se silným větrem více než 165 událostí, uvedla na webu mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Kvůli sněhu je uzavřená silnice mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice na Olomoucku.

Silný vítr způsobil na některých místech v kraji i výpadky elektrického proudu. Mimo provoz kvůli tomu byly dopoledne například lanovky a vleky v lyžařském areálu Ski aréna Karlov v Karlově pod Pradědem v Jeseníkách. Odpoledne se opět rozjely.

Nejčastěji hasiči podle Balážové vyjížděli kvůli odstraňování následků počasí na Šumpersku, Jesenicku a v severní části okresu Olomouc. Nejčastěji odstraňovali stromy popadané na komunikace. "Zajistili jsme ale také utrženou část střechy na vazební věznici v Olomouci a utrženou markýzu na restauraci v Pionýrské ulici v Olomouci," uvedla Balážová.

Poškozená plechová střecha zaměstnala hasiče také v Uničově na Olomoucku. "V Tučíně na Přerovsku jsme zajišťovali utrženou střechu na mateřské škole. V Novém Malíně na Šumpersku jsme zabezpečovali spadlé dráty elektrického vedení," řekla mluvčí. Kvůli spadlému kabelu elektrického vedení vyjížděli hasiči do Loučné nad Desnou na Šumpersku. "Uvolněný velký billboard jsme zajistili v Prostějově na jedné z budov u hlavního nádraží," uvedla Balážová.

Na dálnici D35 zasahovali hasiči ráno u nehody kamionu a tří osobních aut, která narazila do stromu. Nehoda se obešla bez zranění. V Hlubočkách na Olomoucku ráno narazil vlak do stromu. "Evakuovali jsme 25 cestujících, nikomu se nic nestalo, strom jsme odstranili z profilu tratě a vlak pokračoval dál," uvedla mluvčí. V odpoledních hodinách podle ní vítr zeslábl a postupně se situace uklidnila.

Z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů a pádů stromů na koleje zůstává zastavený provoz na regionální trati 294 mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem na Šumpersku. Předpokládané ukončení omezení je podle údajů zveřejněných Správou železnic v 18:00. Pozastaven byl ráno a dopoledne i provoz na regionální trati 025 mezi Hanušovicemi a Dolní Lipkou, částí Králíků na Orlickoústecku, dnes odpoledne už byla průjezdná.

Na silnicích v kraji zůstával dnes odpoledne místy sníh, případně byly po chemickém ošetření mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z aktuálních údajů Ředitelství silnic a dálnic. V severní části Olomouckého kraje se na vozovkách tvoří sněhové jazyky. Podle meteorologů mohou na horských silnicích vznikat i závěje a místy náledí.

Středočeský kraj

Ve středních Čechách bylo dnes po 13:00 kvůli větru bez elektrické energie zhruba 2200 domácností, od rána se jejich počet výrazně snížil, k 08:00 jich bylo 13.000. Nejvíce jich zůstává na Příbramsku, Benešovsku a v oblasti Praha západ. Na vysokém napětí je 12 poruch, řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Poruchy po silném větru způsobovaly zejména pády stromů a větví do vedení, poškození izolátorů a konzolí, přetrhání vodičů.

Následky větru odstraňují od pátečního večera také hasiči. "K události technické pomoci jsme od od dnešních 06:00 vyjížděli v 87 případech," řekla po 13:30 ČTK mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Nejčastěji šlo o popadané stromy, větve a dráty elektrického vedení.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji byly odpoledne sjízdné bez omezení, na horských cestách leží místy rozbředlý sníh. Během noci v kraji sněžilo, přes den sníh na většině míst v kraji roztál. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. Dopravu komplikoval přes noc také silný vítr, který lámal stromy a větve. Ze silnic je pak uklízeli hasiči, kteří vyjížděli od 21:00 do 06:00 k 84 zásahům. Informovali o tom na twitteru.

V několika případech museli hasiči stromy odklízet i z drátů elektrického vedení. Nejvíc zásahů měli na Ústecku, kam vyjeli 20krát. V Chomutově spadl strom na dvě zaparkovaná auta. Na devíti místech zajišťovali hasiči uvolněné plechy na střeše. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár. V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. V Přestanově na Ústecku spadlo vedení vysokého napětí. V Ústeckém kraji bylo ve 12:30 bez proudu asi 200 odběrných míst, řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Asi 100 domácností bylo bez proudu v Horním Jiřetíně na Mostecku.

Sněhově přeháňky by se měly podle meteorologů vyskytovat jen ojediněle. Později odpoledne a večer hrozí lokální výskyt náledí nebo zmrazků.

Kraj Vysočina

Popadané stromy a mráz na řadě míst na Vysočině komplikují dnes po ránu dopravu. Vozovky jsou v regionu hůře sjízdné. Ve zprávě o tom ČTK informovala policejní mluvčí Vysočiny Michaela Lébrová. Největší problémy v dopravě nastaly na silnici I/19 mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Lesoňovicemi a na vozovce II/402 mezi Třeští a Stonařovem, kde leží popadané stromy.

"Od 03:00 jsme na integrovaném operačním středisku přijali vícero oznámení o spadlých stromech. Zaznamenáváme i informace o hůře sjízdných vozovkách, a to na různých místech kraje," uvedla. Hasiči na Vysočině od pátku do dnešního rána vyjížděli v souvislosti s počasím ke dvěma stovkám zásahů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy, uvedla ve zprávě jejich mluvčí Petra Musilová.

Teploty po ránu se na Vysočině většinou drží lehce pod bodem mrazu. Podle předpovědi meteorologů se v regionu mohou vyskytovat sněhové přeháňky. Nárazy větru dosahují síly až 70 kilometrů za hodinu a náledí se může tvořit ráno i dopoledne. Teploty se budou přes den pohybovat v rozmezí od minus jednoho do plus dvou stupňů Celsia. Postupně začne vítr slábnout.

Zlínský kraj

Hasiči ve Zlínském kraji od dnešního rána odstraňují popadané stromy na silnice a chodníky, zajišťují také utržené střechy. Od 03:30 evidují v souvislosti se silným větrem zhruba 100 událostí, obešly se bez zranění, řekla dnes ČTK před 11:30 mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Nejvíce zásahů podle ní zaznamenali na Vsetínsku a Zlínsku. Ve Zlíně podle mluvčí zaměstnala dnes dopoledne hasiče větrem uvolněná fotovoltaika na střeše jednoho z domů. "Hasiči ji pomáhali zajistit proti pádu na zem," řekla Javoříková. V Chropyni na Kroměřížsku a ve Vlčnově na Uherskohradišťsku zajišťovali hasiči větrem poškozené plechové střechy, ve Starém Městě na Uherskohradišťsku upevňovali utrženou plachtu billboardu.

Společnost E.ON evidovala dnes dopoledne ve Zlínském kraji stovky domácností bez dodávek elektrické energie. K 11:00 jich bylo 620 na Uherskohradišťsku a 560 na Kroměřížsku. "Intenzivně pracujeme na opravách, poruchy vymezujeme a děláme vše pro to, abychom jejich dopady co nejvíce snížili a dodávku energií obnovili co nejdříve," uvedl mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák.

Spadlé stromy nadále omezují provoz na několika místech ve Zlínském kraji. Řidiči kvůli nim musejí projíždět a opatrností na silnici II/420 u Osvětiman na Uherskohradišťsku nebo na silnici III/43830 u Rackové na Zlínsku. Strom spadl také na Masarykově ulici v Luhačovicích na Zlínsku.

Na vozovkách na Vsetínsku zůstával dnes ráno místy rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách okresu, které silničáři udržují inertním posypem, tedy nejčastěji kamennou drtí, je sněhová kaše, případně uježděný sníh. Na horách se tvoří i sněhové jazyky a závěje. Mokré vozovky na Vsetínsku mohou po chemickém ošetření namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Zbytky sněhové kaše po pluhování leží také na silnicích v Hostýnských vrších.

Silnice v ostatních částech Zlínského kraje jsou většinou mokré, také tam je však při jízdě na místě opatrnost. Místy se na vozovkách v regionu tvoří ledovka. Kvůli ledovce je v délce 6,2 kilometru uzavřena silnice III/4932 mezi Loučkou a Vizovicemi na Zlínsku. Ze stejného důvodu je neprůjezdná silnice III/42826 v délce 7,6 kilometru mezi Modrou na Uherskohradišťsku a rekreační oblastí Bunč, která leží na rozhraní okresů Uherské Hradiště a Kroměříž. "Vozovka se v zimě neudržuje," uvedli silničáři. Ledovka komplikuje provoz také na silnici II/493 mezi Pozlovicemi a Slavičínem na Zlínsku.

Zdroj