Vláda bojuje o nouzový stav, bez něj by omezovala život v Česku jen obtížně

1 měsíc starý 6

Kabinet Andreje Babiše se v současné době pohybuje na hraně, kdy bez nouzového stavu může ze dne na den přijít o svou moc vydávat plošné zákazy. K dalšímu prodloužení nouzového stavu se totiž nestaví vřele Poslanecká sněmovna, kde hnutí ANO a sociální demokraté mají menšinu a musí se spoléhat na partnery z KSČM. Pokud by poslanci dnes prodloužení smetli ze stolu, tak by od 12. prosince musela vláda vydávat omezení pouze při dostatečném zdůvodnění.

Vláda ve středu bude znovu žádat poslance na mimořádné schůzi o to, aby byl prodloužen nouzový stav o dalších 30 dní. Nynější prodloužení trvá jen do soboty 12. prosince. Komunisté se před hlasování netváří k dalšímu prodlužování, podobně se ke schvalování staví i zástupci ODS a Pirátů. Pokud by zákonodárci odmítli Babišovi prodloužit nouzový stav, tak by znamenalo komplikaci při vydávání zákazů, jako je uzavírání hospod a restaurací ve 20 hodin místo ve 22 hodin. Kabinet by tak nyní musela postupovat ne podle krizového zákona jako doteď, ale mimořádnými opatřeními vydané přes zákon o ochraně veřejného zdraví.

Důvodem totiž je, že vláda by musela své kroky dostatečně zdůvodňovat. Což však podle ústavního právníka Jana Kysely pokulhává již od jara. „Změna by byla taková, že vláda nemůže paušálně uvést, že vše zavírá. Aby bylo rozhodnutí akceptovatelné, tak musí být zákaz odůvodněný a musí z něj plynout, proč se zavřou některé restaurace a jak s tím souvisí jejich otevírací doba,“ řekl pro Echo24 Jan Kysela, „Obávám se, že to je to, co si vláda od jara neosvojila,“ dodal.

Vláda a zejména ministr zdravotnictví Jan Blatný při zavedení tohoto zákazu uvedl, že je potřeba snížit počet sociálních kontaktů. V případě absence nouzového stavu by tak vláda při zákazech musela uvést, jak k tomu mají pomoci jednotlivé zákazy. „Proč necháváte obchodní centra s velkým množstvím lidí a na druhé straně jsou zavřené malé obchody, kde je lidé méně. To by vláda musela uvést,“ řekl dále Kysela.

Podle něj by tak vláda také musela vláda zdůvodňovat, proč se zavírají tržiště, divadla či školy. Postup přes mimořádná opatření by také znamenal, že by zákazy vyhlašovalo ministerstvo zdravotnictví či jednotlivé krajské hygienické stanice. „Poté se pak otevírá prostor k tomu, zda budou muset být uzavřené školy v Praze, když je hlavní město na stupni 3. Neznamená to ale, že by byla vláda úplně bezmocná,“ řekl Kysela.

Vláda za nouzového stavu také může rychleji tlačit zákony přes Parlament a také může zajišťovat nákupy bez řádných výběrových řízení. To poslanci vyčítali Babišově vládě při posledním prodlužování nouzového stavu 19. listopadu. Podle nich totiž vláda dostatečně nevysvětluje, proč občany omezuje a nepředkládá údaje o vyhodnocení účinnosti přijatých opatření. „Prodlužování na dobu delší než jednoho týdne je zacházení s nezajištěnou a nezabezpečenou municí,“ řekl poslanec ODS Bohuslav Svoboda.

Zdroj