Vláda čelí pokusu o vyslovení nedůvěry

4 měsíce starý 16

Protože opozice nemá potřebných alespoň 101 hlasů, dá se očekávat, že sněmovna nedůvěru vládě nevysloví. Předseda ANO Andrej Babiš se podle svého mluvčího Vladimíra Vořechovského zúčastní pouze samotného hlasování o nedůvěře.

Schůze začala deset dnů před druhým kolem prezidentské volby, do něhož postoupil jako jeden ze dvou kandidátů právě předseda ANO a bývalý premiér Babiš. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ale odmítá, že by debata o nedůvěře byla součástí předvolební kampaně.

S návrhem vyslovit nedůvěru vládě přišel před měsícem předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Zdůvodnil to tím, že koaliční vláda je nečinná při řešení vysokých cen energií a hrozby hospodářské a společenské krize. Pro vyvolání schůze však klub SPD neměl dost poslanců.

Čeká se dlouhá debata

O návrhu programu schůze se při vyslovení důvěry či nedůvěry vládě nehlasuje. Očekává se mnohahodinová debata, po níž poslanci přistoupí k hlasování po jménech od vylosovaného člena dolní komory. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Ze sedmnácti pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné České republiky jeden. V roce 2009 dolní komora sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS). 

Zdroj