Vláda chce zavést dvě sazby u DPH, zvýší daň firmám a z nemovitostí

6 měsíce starý 75

Potraviny, bydlení, léky a zdravotnické výroby se  mají přesunout ze současné sazby patnácti procent do dvanáctiprocentní. „Ve snížené sazbě zůstávají bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, doprava cestujících, ubytovací služby, vstupné na kulturní a sportovní akce,  dětské sedačky do automobilů, noviny a časopisy a pohřební služby, “ uvedl dále ministr. 

Odvody živnostníků se zvýší a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Státní podpora pro stavební spoření se sníží na jeden tisíc korun ročně ze současných dvou tisíc korun ročně.

Zrušeno má být 22 daňových výjimek. Ruší se například školkovné či sleva na studenta. O daňové zvýhodnění mají také přijít nepěžité benefity zaměstnanců nebo nadlimitní stravenky. 

Vláda rovněž zvýší cenu roční dálniční známky na 2300 korun ze současných 1500 korun, uvádí konsolidační balíček. Později se cena bude valorizovat.

Jak se má změnit deficit státního rozpočtu

Vládní konsolidační balíček sníží schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun, řekl Stanjura při představování ozdravného balíčku. Z toho výdaje státu mají během dvou let klesnout o 78,3 miliardy korun, rozpočtové příjmy vzrůst o 69,2 miliardy korun.

Hlavní část úspor na výdajové straně má tvořit rušení dotací celkem za 54,4 miliardy korun, z toho 45,6 miliardy v příštím roce. Výdaje na provoz státu by se měly snížit o 11,2 miliardy korun. Objem platů ve veřejném sektoru se má snížit o 9,7 miliardy korun.

Rozpočtové příjmy vzrostou podle současných propočtů v příštích dvou letech o 69,2 miliardy korun, z toho o 31,7 miliardy korun v příštím roce. Hlavní podíl na růstu příjmů bude mít zvýšení daně z příjmu právnických osob na 21 procent ze současných 19 procent. Státu má vynést 22 miliard korun, projeví se to až v roce 2025.

Ministerstvo financí uvedlo, že během června vláda schválí legislativní znění konsolidačního balíčku, první čtení v Poslanecké sněmovně poté proběhne před sněmovními prázdninami tak, aby opatření snižující deficit o 94,1 miliard korun platila již od 1. ledna 2024.

Zdroj