Vláda chce zneužít Ukrajince. Hrozí, že se s lékařem nedomluvíte česky, tvrdí Kubek

4 měsíce starý 20

Kubek se staví proti myšlence ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který ve středu přišel s návrhem, že by ukrajinští lékaři mohli lékařské zkoušky v Česku složit v angličtině. Takový plán považuje za „úplně odtržený od reality“. „Nemůžeme chtít po našich pacientech, aby chodili k lékaři s anglickým slovníkem,“ zmínil šéf České lékařské komory (ČLK).

Je toho názoru, že nově příchozí zdravotníci z řad ukrajinských uprchlíků potřebují především odstranit bariéry, které jim překáží v možnosti konat svou praxi, a to takovým způsobem, že podstoupí například intenzivní kurzy českého jazyka a posléze i medicínské češtiny. Jinak podle něj může hrozit, že se pacient skutečně s lékařem z Ukrajiny nedomluví.

Další nápad z dílny ministerstva zdravotnictví, kdy by tito zdravotníci mohli pracovat pod českými kolegy v rámci tříměsíční stáže, nepovažuje za dobrý. „Nemůžeme souhlasit s tím, aby se zde zařídily stáže, protože kdo má stáž, je ve zdravotnickém prostředí spíše na obtíž,“ dodal Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Resort zdravotnictví podle něj ale postupuje špatně. „Ministerstvo zdravotnictví ten problém řešit nechce. Chce tu mít lacinou pracovní sílu,“ dodal prezident ČLK.

Podle Kubka by vláda měla spíš než zalátání děr v českém zdravotnickém systému pomocí ukrajinské zdravotnické síly řešit reálnou pomoc těmto lékařům či sestrám. „Měli bychom jim vytvořit prostředky, aby se co nejdříve mohli zapojit jako plnohodnotní lékaři,“ říká Kubek.

Dvořáček: Pomocí stáže Ukrajince rychle zapojíme do systému

Formát stáží pro lékaře naopak hájí náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Ten označuje stáže za první můstek pro ukrajinské zdravotníky během prvních tří měsíců. „Po tu dobu má možnost ten pracovník či lékař nostrifikovat svůj diplom. Pak je možné tyto stáže prodloužit až na 12 měsíců,“ říká Dvořáček.

Tím si podle něj ukrajinští zdravotníci, kteří před válkou utekli do Česka, zajistí dostatek času k tomu, aby si vylepšili češtinu. „Každý zdravotník musí být schopný komunikovat s celým systémem zdravotnictví,“ dodal náměstek.

Dvořáček zároveň odmítá Kubkova slova, že by takový systém ukrajinské zdravotníky zneužíval. „Ani nejde o to, že by to okamžitě mělo pomoci českému zdravotnictví. Jde o to zapojit je nějakým způsobem rychle do systému. Není to o nějakém ulehčování,“ dodal Dvořáček ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zdroj