Vláda maskuje neschopnost represí. Havlíček viní tisíce hospodských, Zaorálek jim hrozí vazbou

1 měsíc starý 6

Příprava hostince na otevření po pauze způsobené vládními restrikcemi proti epidemii koronaviru | FOTO: ČTK

Vláda přeřadila epidemický režim do třetího stupně rizika a týž den se začaly ukazatele systému PES zhoršovat. Ačkoli neexistují žádná hodnověrná data, vláda začala znovu přehazovat odpovědnost na veřejnost. Obětním beránkem se stávají restaurace a hospody.

Dále čtěte

ČTK

Babišův poradce Prymula v ráži. Shazuje Blatného, Vojtěcha i svého kritika docenta Balíka

Epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula se vžil do role kibice, který se vymezuje vůči všem, kdo mají jiný názor. Svoje odborné pochybení ...

číst článek »

Protiepidemický systém PES ministra zdravotnictví Jana Blatného nejenže vnáší zmatek do rozhodování stále tápající vlády, ale působí krajně nevěrohodně svojí nedokonalostí a nestabilitou. Vláda se jím řídí povrchně a rozhoduje plošně, i když je situace v krajích odlišná a liší se až o dva stupně rizika.

Třetí korekce indexu rizika

Na hodnověrnosti boje s covidem nepřidá, když je už potřetí v krátké době korigováno epidemické skóre, podle něhož se odvíjí další postup vlády. Naposledy došlo „po dohlášení testů z více laboratoří“ k poklesu indexu rizika z 64 na 62, přičemž čtvrté pásmo začíná na hodnotě 60.

Jelikož se jedná o opakovaný problém, nedá se o spolehlivosti a transparentnosti systému PES vůbec hovořit. Návrat do stupně čtyři po několika dnech od rozvolnění, který reálně hrozí, by znamenal opětovné zavření desítek tisíc obchodů, restaurací, provozoven služeb a volnočasových aktivit.

Vláda, která dnes patří nezvládnutým vývojem koronaviru ve druhé vlně mezi nejhorší na světě, je z hrozící blamáže nervózní a licoměrně hledá viníky všude kolem. Premiér Babiš obvinil ze zhoršení covidových ukazatelů veřejnost a speciálně obyvatele Prahy.

V Praze bez větších problémů

„Ta situace není vůbec dobrá. Bylo by potřeba, abychom skutečně na ty nezodpovědné lidi reagovali,“ apeloval premiér. Jeho útok na Prahu byl ovšem nemístný, jelikož má dnes jednu z nejpříznivějších hodnot rizika v zemi. Policie navíc jeho žehrání nepotvrdila, o víkendu neřešila žádné zásadní problémy.

„Jsou to opravdu jednotky případů, kdy jsme řešili s lidmi porušení opatření a většinou se to týká nenošení roušek v místech, kde je to nařízeno,“ říká vedoucí tiskového oddělení pražské policie Eva Kropáčová. „Neměli jsme žádné restaurace, které by byly po 22 hodině otevřené,“ dodala.

Babiš zároveň pominul, že zajistil dobře placenou trafiku svého poradce Romanu Prymulovi. Bývalý ministr zdravotnictví přitom rezignoval kvůli flagrantnímu porušení protiepidemických pravidel, když v noci jednal v restauraci Rio’s, jež měla být návštěvníkům uzavřena. Majitel tohoto podniku zatím žádnou pokutu nevyfasoval.

Vláda přitvrdila u restaurací

Vláda na posledním zasedání nezměnila stupeň rizika, ale přitvrdila. Znovu si vybrala za terč sektor pohostinství a zkrátila zavírací dobu na 20.00 hodin. Údajně proto, že mnoho restaurací po otevření po padesáti dnech „klatby“ nedodržovalo pravidla. Nejdále zašel ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

„Byly to stovky, možná dokonce někdy i tisíce restaurací, když se člověk prošel večer a viděl, že nedodržují počty lidí ve smyslu kapacity restaurace,“ řekl v Radiožurnálu. „Nemáme přesné počty, ale bylo to patrné. To, že restaurace jsou v tomhle toxičtější, není nejmenších pochyb,“ dodal Havlíček.

Může říct odpovědný člen vlády, že nařízení porušovaly tisíce restaurací, čímž se vytvoří klima masivního ohrožování zdraví obyvatel, ale současně přizná, že přesná čísla nejsou k dispozici? V Česku, které se dostává na úroveň rozvojových zemí, nepochybně ano.

Havlíček se rozpřáhl opravdu hodně, protože ministr zdravotnictví Jan Blatný hovořil řádově o desítkách případů z celkového počtu 35 tisíc restaurací a hospod. Ani on však žádnou statistiku porušení pravidel nepředložil. Tato obvinění odmítá prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

V tom se nedá podnikat

Posun zavírací doby o dvě hodiny znamená velké výpadky ve večerních tržbách, podle odhadu kolem miliardy korun týdně, které nikdo nekompenzuje. Za ještě závažnější však Stárek považuje fakt, že se už po pěti dnech boří a mění zavedený systém.

„A pouze podnikatelé v restauracích dostávají opět jiné podmínky. Jednoznačně je to diskriminace jedné části oboru a bohužel v těchto podmínkách se nedá podnikat. Navíc s výhledem, do týdne může přijít úplné uzavření,“ oponoval. Nevyloučil, že další vlna uzavírek bude pro mnohé podniky likvidační.

„Snažili jsme se vysvětlit, že není nikde prokázáno, že restaurace jsou hlavním zdrojem šíření. A pokud tady byly nějaké případy, tak má stát sankcionovat ty podniky, které pravidla poruší,“ zmínil Stárek marné jednání s ministrem Havlíčkem a premiérem Babišem.

Dva dny vazby pro hospodského?

Ještě dál zašel ministr kultury Lubomír Zaorálek, který patrně až příliš přičichl k mentalitě severokorejského režimu, kde byl loni na návštěvě v čele parlamentní delegace. Sdělil portálu Novinky, že policie může využít své pravomoci a zadržet rebelujícího hospodského na dva dny do vazby.

Dále čtěte

ČTK

Příliš labilní systém PES. Změny v covidových statistikách vzbuzují nedůvěru

Tabulka PES ministra zdravotnictví Jana Blatného, která má nastavovat režimy opatření proti covidu-19 podle míry rizika, vyvolává problémy. Už ...

číst článek »

„Když policisté přijdou do restaurace, která má být zavřená, nejsou úplně bezmocní. Těm vzdorujícím policisté odpoví, že ho mohou zadržet až na 48 hodin, jelikož neuposlechl příkaz, který dostal od veřejné moci,“ rozvíjel svoji myšlenku Zaorálek, jenže se mýlil.

„Nemám informaci, že by k tomu docházelo,“ reagoval Ondřej Moravčík z odboru komunikace policejního prezidia. Podle něj neuzavření hospody ve stanovené době není trestným činem, přičemž zadržení na 48 hodin je nástroj, který slouží k zabránění v páchání trestného činu.

Se Zaorálkovým svérázným názorem posílat hospodské „vychladnout“ za mříže nesouhlasí i ústavní právník Jan Kysela. „Zadržení určitě nemá sloužit k tomu, abyste někomu vyhrožoval k plnění nějaké jiné právní povinnosti,“ uvedl, a to ani v případě dodržování krizových nařízení vády.

Banánová republika

Na druhou stranu se nelze divit zoufalým pocitům stovek tisíc malých podnikatelů a živnostníků, včetně majitelů restaurací a hospod, pokud jim stát takto nekompetentně likviduje podnikání. Že jsou zavřené restaurace i v okolních zemích, včetně Německa?

To je sice pravda, ale německá vláda si malých a středních podnikatelů váží a nabízí jim rychlé proplacení 75 procent ušlých tržeb. O tom se může našim malým firmám jenom zdát. V tom spočívá rozdílový přístup vyspělého světa a banánové republiky, kde vládne neschopný a nedůvěryhodný kabinet.

Zdroj