Vláda nakonec ustoupila. Preventivní testy na covid-19 budou dál pro všechny zdarma

3 měsíce starý 72

Preventivní testy na koronavirus budou zatím dál zdarma pro všechny. V pondělí o tom rozhodla vláda. Původně měly být testy od září zdarma jen pro mladší 18 let a vybrané skupiny lidí, kteří se nemůžou nechat očkovat. Podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha je ale potřeba zachovat testovací kapacity kvůli očekávanému nárůstu pozitivních případů na podzim. Počet nakažených už teď podle Vojtěcha roste v západní Evropě.

Praha 15:31 23. 8. 2021(Aktualizováno: 15:58 23. 8. 2021)

„Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity,“ konstatoval Vojtěch (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vojtěch po pondělním jednání vlády řekl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září.

Dušek: Srpen je pozitivní, ale chystáme se na nejhorší. Až čtyři z pěti nakažených nejsou očkovaní

Číst článek

Zrušení úhrady mělo být podle ministra motivací k tomu, aby se lidé nechali proti nemoci očkovat. Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity, konstatoval.

Například německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie.

Ještě minulý čtvrtek vláda na mimořádném jednání rozhodla, že preventivní testy zpoplatní. Výjimku měly mít děti do 18 let a vybrané skupiny, které se nemohou nechat ze zdravotních důvodů očkovat nebo nemají očkování dokončené.

Testy, které tak by tak ostatní potřebovali pro návštěvu restaurací, kulturních center nebo bazénů, si tak měli lidé podle vlády od září platit sami.

Za doklad bezinfekčnosti se kromě dokončeného očkování a negativního výsledku testu v tuto chvíli považuje také potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Bez testů ve firmách 

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Vojtěch také řekl, že vláda zatím nepředpokládá, že by se obnovilo povinné pravidelné testování ve firmách, které bylo na jaře.

Smysl by podle ministra mělo tehdy, pokud by takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, bylo nad hodnotou 75.

Nyní se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12. Situace je ale podle Vojtěcha dynamická a na konci září může být jiná.

Jana Karasová, btk, ČTK

Zdroj