Vláda nebude víc danit víno. Příjmy se hledají jinde

6 měsíce starý 13

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) finišuje přípravu úsporného balíčku, který má srazit deficit státního rozpočtu o 70 miliard korun. Jedním ze zvažovaných opatření bylo i zrušení výjimky na spotřební daně u tichých vín.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v materiálech pro koaliční partnery spočítal, že zavedení daně na tichá vína ve stejné výši jako na šumivá – tedy 23,40 Kč na litr – vynese až čtyři miliardy korun ročně.

Proti návrhu však protestovali hlavně lidovci. Dva zdroje blízké vyjednávání Seznam Zprávám řekly, že spotřební daň na víno se nakonec zavádět nebude.

„Zdanění tichého vína by mělo zůstat na stejné úrovni,“ sdělil jeden z nich Seznam Zprávám. Oficiálně nechtějí účastníci jednání průběžné výsledky komentovat - koalice plánuje vše představit ve čtvrtek spolu s důchodovou reformou.

O přesné podobě balíčku koaliční strany stále jednají i v průběhu středy, k otázce zdanění vína už by se ale vracet neměly.

Tiché víno má v současnosti na spotřební daň výjimku, na rozdíl od šumivých vín nebo piva. Koalice chce daňové výjimky co nejvíce proškrtat a systém tak zjednodušit. Zároveň hodlá zvyšovat daně u některých neřestí - například u zahřívaného tabáku.

Jenže u vína koalice narazila, a to především u KDU-ČSL, jejíž členové pochází z velké části z Moravy a vinařských oblastí a dlouhodobě vinařství podporují. Hlasitě proti záměru vystupovali například jihomoravský hejtman Jan Grolich nebo ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

„Podporuji přiměřené užívání návykových látek, samozřejmě s nadsázkou, pouze za dvou podmínek: Tiché víno i nadále bude mít nulovou spotřební daň a ty ‚návykové látky‘ musí pocházet od moravských a českých vinařů. Je třeba hledat úspory jinde a efektivněji,“ uvedl Nekula.

Podle Grolicha by opatření poškodilo cestovní ruch. „Jedná se o miliony až desítky milionů nejen na straně vinařů, ale také pro obce, penziony nebo gastro zařízení. Mezi regiony s výrazným turistickým ruchem spojeným s vínem přitom patří nejchudší části regionu,“ doplnil hejtman.

„Podporuji" přiměřené užívání návykových látek, samozřejmě s nadsázkou, pouze „za dvou podmínek" 😉.

➡️ Tiché VÍNO i nadále bude mít nulovou spotřební daň,
➡️ ty „návykové látky" musí pocházet od moravských a českých vinařů. 🇨🇿 👍

Je třeba hledat úspory jinde a efektivněji.

— Zdeněk Nekula (@ZNekula) May 9, 2023
Zdroj