Vláda nemá na to, aby každého zachránila. Padnou až statisíce lidí, vzkázal Kovanda

5 měsíce starý 80

Lidé podle aktuálního průzkumu STEM hodnotí současnou situaci hůře než během koronavirové pandemie. Podle Kovandy mají pravdu. „Jednoznačně. A hůře teprve bude. Od roku 1993 domácnosti nebyly tak pesimistické jako nyní. Je to skutečně alarmující, navíc tato situace může zamíchat politickými kartami. Z uplynulých krizí víme, že to často vedlo k zásadním změnám,“ připomněl ekonom.

Stejně tak v poslední době narůstá pocit chudoby. Skutečně chudí jsou podle Kovandy zejména často zmiňovaní senioři, kteří přišli o životního partnera, či matky samoživitelky. Rozšiřuje se ale i takzvaná pracovní chudoba. „Jde o to, že sice pracují oba rodiče, ale jejich příjmy jsou tak nízké, že při současné inflaci nejsou schopni pokrýt životní náklady,“ vysvětlil.

Hlavní problém vidí v tom, že se okruh pracovní chudoby rozšiřuje. „Lidé jsou stále frustrovanější. Pracují, téměř nemají volný čas a často nemají ani na potraviny,“ zmínil.

Nalijme si čistého vína

Ekonom se také vyjádřil k výroku premiéra Fialy, který ve svém projevu sliboval, že vláda „nenechá nikoho padnout“. To však Kovanda rozporuje. „To není reálné, je nutné nalít si čistého vína. Vláda nemá na to, aby nenechala nikoho padnout, jedná se o politický výrok. Příští měsíce padne spousta lidí, mohou to být až statisíce. Následující rok bude situace dramatičtější než nyní, neboť čekáme krušnou zimu kvůli energetické situaci,“ uvedl.

Doplnil, že zasaženy budou zejména zranitelné domácnosti. „Očekáváme nejhlubší propad životní úrovně, jaký kdy v Česku byl. Nebudeme pod mostem, ale budeme se muset potýkat se zhoršením životní úrovně,“ uzavřel s tím, že vláda nemá situaci lakovat narůžovo.

Zdroj