Vláda Petra Fialy i hnutí ANO odmítá zákon SPD o referendu👎🏻 Hnutí SPD referendum prosazuje👍🏻 Podívejte se, co jsem k tomu řekl ...

4 měsíce starý 72
Vláda Petra Fialy i hnutí ANO odmítá zákon SPD o referendu👎🏻 Hnutí SPD referendum prosazuje👍🏻 Podívejte se, co jsem k tomu řekl ve Sněmovně:

Co se týče toho referenda, jenom připomenu, že Česká republika je tuším pouze jednou ze dvou zemí v Evropské unii, která referendum nemá. Tou druhou je ten váš proslavený Kypr, kde máte ty sponzory z daňového ráje, které jste ještě nepřiznali. Chtěl jsem říci, takže my jsme opravdu jedna z mála zemí, která má tento demokratický deficit. To je jedna věc.

Druhá věc je, že v České republice už jedno celostátní referendum proběhlo. Mě zaráží vaše totální neznalost. A bylo to referendum o vstupu do Evropské unie, které bylo zcela bez kvora, jenom pro vaši informaci. Vy mluvíte o kvoru. Ano, bylo to vládou vyvolané referendum, tím vládním zákonem. Ale kvorum účasti tam nebylo žádné. Takže i jeden člověk mohl rozhodnout o vstupu do Evropské unie. To znamená, o vstupu do Evropské unie jsme mohli rozhodovat bez kvora, ale kdyby se to referendum mělo ve stejném způsobu a ve stejném gardu, aby tady byl zákon o referendu, tak to už se vám nelíbí. Takže to je právě, mně to jako zaráží, jestli jste to myslel vážně, nebo jestli jste chtěl ukázat, úplně se tady zesměšnit tím, že absolutně nevíte, která bije.

Takže to je jedna věc. Takže jsme jednou ze dvou zemí v EU tuším, která referendum nemá. Druhou věcí je, že tady už celostátní referendum proběhlo zcela bez kvora, takže to všem vyhovovalo. A teď už to nechcete občanům umožnit znovu. Třetí věc je ta, že tahleta země, vážený pane předsedo klubu STAN, prostřednictvím paní předsedající, nepatří politikům. Ona totiž patří občanům, víte? A to, že vaše strana dělá z řadového občana hlupáka a že vám to vyhovuje, aby přišli občané k volbám jenom jednou za čtyři roky a pak aby v podstatě občané drželi hubu a krok chcete, to prostě není správně. Co se týče odvolatelnosti, tak to už je totální neznalost a já nevím, jestli chcete být úplně k smíchu. Nezlobte se na mě. Ta odvolatelnost politiků totiž probíhá tak - abych vám to vůbec vysvětlil - ten model, o kterém hovoříme, je ten, že k tomu je potřeba za prvé přímá volba politiků. To znamená, jde to aplikovat třeba na Senát.

A ta odvolatelnost je v podstatě místní referendum. Takže třeba ten model je v tom, že když si lidé - takže tam je potřeba přímá volba, ten institut, a pak lze odvolatelnost - a ten model spočívá třeba v tom, že když si lidé sesbírají 10 % v petici, nad 10 % třeba oprávněných voličů v tom volebním obvodě, tak můžou vyvolat v podstatě nové volby a k odvolání toho politika, který je volen přímou volbou, musí být alespoň o jeden hlas více než ten počet hlasů, kterým byl zvolen, aby to nebylo zneužitelné. Takže to je model logický. Vy jenom ukazujete, že vůbec nevíte, která bije. Je to smutné, že jste předsedou poslaneckého klubu druhé největší vládní strany, takže by bylo dobré se trošku edukovat. Je o tom řada knížek, jak to funguje ve světě, a potom něco říkat. Vy prostě nechcete referendum, nechcete demokracii, hledáte výmluvy, a jestli říkáte, že referendum by se vám třeba v nějaké formě líbilo, tak přijďte s vaším vládním zákonem, dejte tam klidně ta vysoká kvora a pojďme přijmout aspoň nějaký zákon o referendu! Ale vy žádný nenavrhnete, a to je ta pointa! Jsou to jenom výmluvy!

Zdroj