Vláda Petra Fialy usiluje v rozporu s Ústavou ČR o prosazení cenzury pod záminkou boje proti „dezinformacím". Cenzuru mají dokon...

3 měsíce starý 141
Vláda Petra Fialy usiluje v rozporu s Ústavou ČR o prosazení cenzury pod záminkou boje proti „dezinformacím". Cenzuru mají dokonce provádět vybrané neziskové organizace a poskytovatelé služeb na internetu. Ministři Blažek (ODS) a Rakušan (STAN) proto připravují návrh zákona, který by měl obejít Ústavu, konkrétně článek 17 Listiny základních práv a svobod, podle níž je cenzura nepřípustná. Pokud si vláda uzurpuje právo určovat, co se smí a co se nesmí říct, a který názor je ten jediný správný, tak to není svoboda slova, ale diktatura. A to hnutí SPD odmítá.

Omezení svobody slova jsou možná při porušení zákona v jasně stanovených případech, ale nesmí jít o zákon zmocňující nestátní činitele k cenzuře informací a názorů jen proto, že jsou nepohodlné právě vládnoucí moci. Návrh zákona by měl být hotov během několika měsíců. Jakou bude mít zákon podobu, však zatím není jasné. Jeden z připravovaných návrhů se také zabývá možnostmi blokování tzv. „dezinformačních webů".

Přístup k některým webovým stránkám momentálně blokují kromě poskytovatele české domény CZ.NIC také čeští operátoři. Ti se odvolávají na skutečnost, že k vypnutí webů přistoupili na základě žádostí ze strany vlády Petra Fialy (ODS), resp. ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), a to v souvislosti s mimořádnou situací na Ukrajině.

Podobný zákon se navrhl v prosinci i na Slovensku, kde se do trestního zákona doplňuje nový skutek, na jehož základě by bylo trestné vytvářet i šířit nepravdivé informace, které by mohly „znepokojit obyvatelstvo nebo ovlivnit jeho rozhodování o závažných společenských otázkách". Ale smyslem informace je vždy „ovlivnění" dalších osob. Víme ze zkušenosti, že nepravdivost se neprokazuje, ale libovolně „konstatuje". Viníkům by na Slovensku v takovém případě hrozil jeden rok až pět let vězení. Návrh zatím tamní resort vyhodnocuje s policií a prokuraturou.

Podle hnutí SPD je návrh takového zákona omezováním svobody a demokratických principů právního státu zajištěných Ústavou ČR. Trváme na zachování svobody slov a učení lidí kriticky myslet, vyhledávat a ověřovat si informace z více zdrojů, nikoli slepě věřit předkládaným tvrzením. V kombinaci s návrhem zákona vládní koalice na ovládnutí České televize a Českého rozhlasu se začínáme vracet do totality 50. let minulého století. Tohle je další hřebíček do rakve demokratické svobodné diskuse.

Zdroj