Vláda podpořila pomoc afghánským tlumočníkům i jejich rodinám. Zahrnuje finanční podporu i azyl

2 měsíce starý 30

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Praha 10:07 30. července 2021

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám (ilustrační foto) | Zdroj: Armáda ČR

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference.

Vláda dnes schválila program pomoci afghánským spolupracovníkům našich vojáků a jejich rodinám. Zahrnuje poskytnutí finančních prostředků a možnost azylu. Bližší detaily nelze sdělovat, z důvodu bezpečnosti a ochrany těchto lidí je materiál zpracovaný v utajovaném režimu.

07:51 – 30. 07. 2021

28 381

Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

Bez pomoci spolupracovníci armády v Afghánistánu zemřou, míní Zeman. Vláda plán projedná v pátek

Číst článek

„Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země,“ vysvětlil ministr Metnar.

Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

30 tlumočníků s rodinami

Doplnil, že programem pomoci afghánským tlumočníkům se Česko řadí k dalším členům NATO, kteří postupují podobně. Hlavním a společným zájmem aliance a mezinárodního společenství je pokračovat v podpoře mírového a stabilizačního procesu v Afghánistánu, uzavřel.

Pomoc afgánským spolupracovníkům armády by vláda měla probrat v pátek. Metnar ji musel přepracovat

Číst článek

Web týdeníku Respekt uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Odchod z Afghánistánu oznámila Severoatlantická aliance v dubnu, konečným termínem je 11. září. Poslední čeští vojáci se z Afghánistánu vrátili na konci letošního června.

Alianční mise v Afghánistánu se od roku 2002 účastnilo na 11 500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Šlo o nejdelší operační nasazení v historii Armády ČR.

14 vojáků zemřelo

V zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Mise v Afghánistánu měla smysl. Situace se tam posunula pozitivním směrem, myslí si Černochová

Číst článek

Ke spuštění přesunu afghánských spolupracovníků české armády vyzvaly vládu tento týden v otevřeném dopisu veteráni, vojáci, organizace prosazující ochranu lidských práv a řada osobností veřejného života.

Signatáři upozornili na to, že bezpečnostní situace v Afghánistánu se v souvislosti s odchodem spojeneckých vojsk rychle zhoršuje. Za jediné řešení pokládají neprodlené spuštění transparentního přesidlovacího programu.

Ve čtvrtek doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu prezident Miloš Zeman. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády.

Vláda na poslední chvíli rozhodla o pomoci afghánským spolupracovníkům české armády. Rozhodnutí je ale tajné, takže není jasné kolika lidem a kdy Česko pomůže. "Co nejdříve," řekl k tomu jen premiér Babiš. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

08:28 – 30. 07. 2021

6 26

ČTK

Zdroj