Vláda přistoupí k zastropování cen energií. Pomoc bude významná, slibuje Jurečka

3 měsíce starý 31

„Poté, co oznámíme konkrétní parametry pomoci, tak z mého pohledu nebudou objektivní důvody, aby lidé chodili demonstrovat,“ řekl v rozhovoru pro web iDNES.cz. Sdělil také, že parametry zastropování jsou v zásadě dohodnuty. S konkrétní hranicí se ale ještě čeká na výsledky víkendové Rady ministrů pro energetiku v Bruselu, kde se jedná o možném celoevropském řešení.

„Poté, co by návrh v pondělí schválila vláda, by hned v pátek navazovala mimořádná schůze Sněmovny, kde by se toho týkající dva zákony projednaly v režimu legislativní nouze,“ avizoval Jurečka možný průběh.

Částku neřekl

Pomoc by podle něj měla být významná. „Nechci potvrzovat žádnou částku, která za posledních pár dní proběhla v médiích. Jednoznačně ale mohu garantovat, že ceny budou na takové úrovni, aby to české domácnosti a firmy zvládly,“ slíbil ministr.

Vláda v poslední době čelila kritice opozice, podle které Fialův kabinet s vysokými cenami za energie nic nedělal. Jsou totiž země, které zastropovaly ceny energií ještě před válkou, jiné krátce po začátku invaze. Zastropované ceny má například i sousední Slovensko.

Jurečka ale odmítá, že by změnou řešení energetické krize vláda přiznala chybu. „Není to tak. Situace se za poslední měsíc výrazně změnila. Když se vrátíme do července, tak tehdy sice ceny energií rostly, ale stále to byla únosná úroveň. Mnoho firem mi říkalo, že to bude těžké, ale zvládnou to. To se ale za poslední tři týdny razantně změnilo,“ sdělil.

Připomněl, že ceny elektřiny na burze překročily i 1 000 eur za MWh. „To byl ten moment, který nás donutil, abychom aktivovali celou Evropu a přesvědčili i partnery, kteří to předtím odmítali, že musí přijít razantní a celoevropské řešení,“ dodal.

Babiš přišel s plánem

Také opoziční hnutí ANO připravilo krizový plán pro Česko, obsahuje 28 bodů. Předseda hnutí Andrej Babiš ho představil na čtvrteční tiskové konferenci po jednání stínové vlády. V návrhu se objevilo například i zastropování.

Dále Babiš navrhl snížit daň z přidané hodnoty u základních potravin z 15 procent na pět procent nebo zavést příspěvek pět tisíc korun na každé nezaopatřené dítě do 26 let, a to měsíčně až do dubna příštího roku.

S řešením energetické krize nejsou spokojeni ani Češi, ukázal průzkum. Více než dvě třetiny lidí pak nejsou spokojeny s tím, jak kabinet bojuje s rostoucími cenami energií. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas (ČRo). Uskutečnil se 6. a 7. září a zúčastnilo se ho více než tisíc lidí. Fialově vládě podle dat nedůvěřuje 55 procent Čechů. Někteří se proto dostavili i na protivládní demonstraci na Václavské náměstí.

Zdroj