Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna. Umožnila to Sněmovna

2 měsíce starý 11

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej prodloužila o dva týdny do neděle 11. dubna. Opatření budou prodloužená v nynější podobě do konce nouzového stavu, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Se stavem nouze skončí zákaz pohybu mezi okresy a nočního vycházení.

Výjimku ze zákazu vycházení budou mít lidé účastnící se bohoslužeb o Velikonocích ve čtvrtek, v pátek a v sobotu, uvedl Blatný.

S prodloužením souhlasila dnes Sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.

Za nynější situace by stav nouze končil s nedělí 28. března. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí. Opozice kritizuje zejména zákaz cestování mezi okresy, a to včetně KSČM.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi.

Zdroj