Vláda schválila 20 000 Kč hasičům, policistům a vojákům, kteří pomáhali v boji s koronavirem

3 měsíce starý 19

O schválení informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Hamáček předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že na odměny vojáků vyčlenil kabinet z rozpočtové rezervy 237 milionů.

Praha 16:44 19. července 2021

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali proti covidu, dostanou odměnu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík

„Vláda právě schválila můj návrh na odměny pro příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR za jejich nasazení v době covidu-19,“ uvedl na twitteru Hamáček. Odměna se týká i příslušníků Vězeňské služby ČR, doplnil. Metnar dodal, že kabinet vyčlenil peníze na odměnu ve výši 20 000 korun také pro vojáky.

Na služební platy vojáků půjde podle rozpočtového opatření kabinetu z rozpočtové rezervy 237 milionů. Včetně souvisejících výdajů pak částka činí 322 milionů korun, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. S bojem proti covidu podle úřadu pomáhalo 11 853 vojáků z povolání.

„Bez těžké práce, kterou vojáci odváděli v nemocnicích, domovech pro seniory nebo v call centrech hygienických stanic, bychom zcela jistě překonávali důsledky pandemie mnohem obtížněji. Mimořádná odměna 20 000 Kč pro každého z nich je naprosto zasloužená,“ uvedl Metnar.

Hasiče povede dosavadní šéf moravskoslezského sboru Vlček. Patří mezi nejzkušenější krajské ředitele

Číst článek

Odměny se budou týkat 26 761 policistů a 7100 hasičů v osmé a nižší tarifní třídě, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. „Jen děkovat nestačí, ale spolu s odměnou chci ještě jednou také všem policistům a hasičům říct: Děkuji, bez vás bychom to nezvládli," uvedl Hamáček. Příslušníci bezpečnostních sborů podle vnitra pracovali bez nároku na náhradní volno a bez práva na proplacený přesčas museli odsloužit 150 hodin.

Kabinet začátkem března rozhodl o odměnách pro zdravotníky. V lůžkových zařízeních jde o odměnu 75 000 korun hrubého, pro nezdravotnické pracovníky pak 30 000 korun. Částka se odvíjí podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října 2020 do letošního 28. února.

ČTK

Zdroj