Vláda schválila na začlenění ukrajinských školáků 5,2 miliardy korun

4 měsíce starý 25

Ministr školství Petr Gazdík (snímek z 11. března), vlevo ministr práce Marian Jurečka. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Dnes 15:18 – Praha • Aktualizováno 15:33

Vláda schválila na začlenění ukrajinských žáků do škol zvýšení rozpočtu resortu školství o 5,2 miliardy korun. Po středečním jednání vlády to oznámil ministr školství Petr Gazdík (STAN). Peníze podle něj budou potřeba na zařazení dětí do běžných tříd, adaptační skupiny pro mateřské a základní školy a kurzy češtiny pro školáky i ukrajinské učitele.

Ministr školství Petr Gazdík (snímek z 11. března), vlevo ministr práce Marian Jurečka. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Vláda schválila na začlenění ukrajinských školáků 5,2 miliardy korun

„Vláda schválila materiál, kterým do regionálního školství připutuje dalších až 5,2 miliardy korun, což jsou maximální výdaje na začlenění nových ukrajinských žáků a studentů ve věku tři až 18 let od mateřských škol až po střední školy,“ shrnul Gazdík.

S využitím zmíněných finančních prostředků se počítá od nynějška do srpna. O tom, že na začleňování uprchlíků do tuzemských škol bude do konce srpna potřeba 5,2 miliardy, Gazdík již nedávno hovořil. O způsobu financování integrace uprchlíků od září se pak podle něj rozhodne nejdříve v květnu – podle situace.

Momentálně je podle ministra v ČR registrováno zhruba 125 tisíc dětí ve věku od tří do 18 let. Uprchlíci mají povinnost se do 90 dnů přihlásit k povinné školní docházce. Sněmovna v první polovině března schválila rozpočet MŠMT ve výši 249,6 miliardy korun.

Kolik jich bude?

Aktuální suma 5,2 miliardy Kč je podle Gazdíka rozdělena na tři části. „První částí jsou výdaje na žáky, kteří jsou zařazeni do běžných tříd,“ vysvětlil.

Náklady na tyto nové žáky se podle něj budou hradit z krajských rezerv, které se navýší o 900 milionů korun. Kolik dětí v běžných třídách je, zjišťuje nyní ministerstvo pomocí dotazníků, které v pondělí rozeslalo do škol. Data bude sbírat do 7. dubna.

„Druhá věc jsou adaptační skupiny (zejména pro děti věku MŠ a ZŠ). Tam může dojít k tomu, že to bude stát až 2,8 miliardy korun,“ řekl Gazdík. Ministerstvo podle něj bude peníze uvolňovat postupně podle toho, jaký bude o adaptační skupiny zájem. „V nejbližších dnech vyhlásíme výzvu formou tzv. šablon, o které se školy přihlásí,“ dodal.

Třetí věcí, na kterou jsou podle něj potřeba finance, jsou jazykové kurzy češtiny. Budou pro ukrajinské děti i učitele nebo pro studenty středních či vysokých škol, kteří potřebují studovat v ČR.

„Výzvy bude ministerstvo školství v příštích dnech a týdnech postupně zveřejňovat a ty školy, které chtějí konat jazykové kurzy, se do nich mohou přihlásit,“ uzavřel ministr.

Už dříve přitom zmínil, že pro integraci ukrajinských uprchlíků bude zapotřebí asi 17 miliard Kč. Tato suma podle něj vychází ze současných průměrných nákladů na jednoho žáka a z předpokladu, že by do českých škol nastoupilo 120 tisíc uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj