Vláda schválila zvýšení životního a existenčního minima. Pokračujeme v podpoře občanů, tvrdí Jurečka

4 měsíce starý 19

Kabinet Petra Fialy (ODS) dnes kvůli pomoci domácnostem s rostoucími cenami rozhodl o zvýšení životního a existenčního minima. Částky, které hrají roli při posuzování nároku na pomoc od státu i při stanovení výše některých dávek, vzrostou od 1. dubna o deset procent. Po zvýšení minima dosáhne více rodin na přídavky na děti a porodné.

„K zvýšení jsme se rozhodli velmi operativně a rychle. Uděláme to už od 1. dubna, protože toto zvýšení se dělá vždy k danému kvartálu. Návrh jsme připravili přes noc. Zvýšení je o 10 procent,“ popsal na tiskové konferenci po jednání vlády ministr Jurečka (KDU-ČSL).

Dále čtěte

Sídlo Agrofertu (ČTK)

Vláda se rozhodla nežalovat Evropskou komisi kvůli dotaci pro Fatru z Agrofertu

číst článek »

Zvýšení se dotkne 350 tisíc lidí

„Není to jen o tom, že zvýšíme existenční a životní minimum. Jsou to především částky, které snadno uvidíme. Týká se to přídavků na děti, porodného, příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení, mimořádné okamžité pomoci. Dotýká se to 350 tisíc lidí. Částku dopadu odhadujeme na zhruba na 1,8 až 2 miliardy korun. Je to jeden z kroků, kterým pokračujeme v podpoře českých občanů,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

„Víme, že situace je složitá, tíživá a vláda musí lidem pomáhat. Nezapomínáme na to a ty kroky děláme,“ doplnil na tiskové konferenci Jurečka. Vláda podle jeho slov projednávala i další nástroje, kterými může reagovat na vysokou inflaci v České republice.

„Připravili jsme komplexní energetický balíček, který byl představen minulý týden. Jedná se celkem o 13 kroků, které mají jedno společné – mají se pozitivně promítnout do výdajů českých domácností a firem,“ uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). 

„První opatření už představil pan vicepremiér Jurečka. Bylo to to nejdůležitější opatření. V ostatních případech se jedná o adresná opatření. Myslíme  na firmy s vysoce energeticky náročným provozem,“ řekl Síkela po jednání vlády.

Ministerstvo průmyslu podle Síkely připravuje také kompenzace nepřímých nákladů. Od čtvrtka 31. března podle začne fungovat pomoc malým a středním firmám se získáváním komerčních úvěrů za výhodných podmínek a vláda bude také chtít zrychlit povolovací řízení pro obnovitelné zdroje.

Zdroj