Vláda se opět nebavila o miliardách pro obranu. Babiš dříve slíbil vrácení do konce ledna

2 měsíce starý 11

Vojáci žateckého mechanizovaného praporu připravovali ukázku kolových transportérů Pandur pro českého předsedu vlády už v minulém týdnu. Právě v Žatci měl premiér během návštěvy čtvrté brigády rychlého nasazení oznámit záměr vlády o vrácení peněz do armádního rozpočtu.

Vystoupit měl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) a náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou. Ministerský předseda kvůli onemocnění ministra obrany covidem-19 akci zrušil, Metnarova přítomnost v Žatci ani na pondělním jednání vlády přitom k vrácení deseti miliard do rozpočtu resortu nebyla nutná.

„Pokud pan premiér bude chtít, je možné materiál načíst ústy náměstkyně. Pokud bude chtít, aby to udělal pan ministr, tak dnes to nepůjde,“ vzkázal ještě před jednáním vlády mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Se slíbeným vojenským rozpočtem 85 miliard korun pro letošní rok tudíž armáda stále nemůže počítat. Ohroženy jsou tři strategické nákupy: „Bojová vozidla pěchoty, nová děla, protiletadlové raketové komplety, tam všude by byl problém, protože se už počítá s tím, že třeba bojová vozidla pěchoty budou letos přes čtyři miliardy splátka. Když na ni nebudeme mít, nemůžeme v projektu pokračovat,“ varuje Pejšek.

Vládní strany v polovině prosince slíbily, že převedou deset miliard z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany už čtvrtého ledna 2021. Poté Babiš přesunul termín na konec měsíce: „Bude to samozřejmě v lednu, protože naše armáda si to určitě zaslouží. Bez armády bychom pandemii skutečně řešili s velkými problémy,“ nechal se slyšet český premiér 10. ledna.

Babiše čeká schůzka s komunisty o toleranci

Armádní škrt deset miliard si při prosincovém schvalování rozpočtu vymohli komunisté. „Byla to jediná cesta, jak schválit státní rozpočet a vyhnout se rozpočtovému provizoriu,“ shrnuje předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pondělí pohrozil, že by mohl návrat celých deseti miliard armádě ohrozit toleranci vlády: „Jistě by to bylo na dohadovací řízení. Já jsem to předložil panu premiérovi jako bod jednání na čtvrteční kontrolu dohody o toleranci a myslím, že je důležitější, aby se dohody plnily,“ tvrdí šéf KSČM.

Po pondělním jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) prohlásil, že může vyloučit, že by neprojednání bodu se čtvrteční schůzkou Babiše s Filipem souviselo. „Je to v plánu. Jediný důvod, proč jsme to nekonali, je, že pan ministr Metnar je nemocný,“ tvrdí Havlíček.

„Tady už to není legrace. Tady už jde o naše závazky jako člena Severoatlantické aliance,“ upozorňuje předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan. V návrat deseti miliard vojákům věří místopředseda ODS Zbyněk Stanjura: „Já pevně doufám, že svému slovu dostojí.“

Vláda se zavázala, že do roku 2024 bude dávat na obranu dvě procenta HDP, tedy přes 128 miliard korun. Letos zatím počítá s rozpočtem nižším o 53 miliard .

Zdroj