Vláda si prosadila další dny k nákupům bez výběrka. Fiala chce po volbách všechno prošetřit. Premiér je mimo, říká Bartoš

4 měsíce starý 11

Až do 11. dubna může vláda Andreje Babiše rozdávat státní zakázky bez výběrového řízení. Umožní jí to další prodloužení nouzového stavu, které prosadili poslanci ANO, KSČM a ČSSD. Proti byla naopak opozice. Ta navíc slibuje, že podezřelé zakázky zadané v nouzovém stavu hodlá po volbách řádně prošetřit.

„Koalice spolu hlasovala proti prodloužení nouzového stavu. Mohu slíbit, že pokud dostaneme na podzim ve volbách důvěru, vše necháme pečlivě prošetřit. Ani pandemie nikoho neopravňuje používat peníze daňových poplatníků na nákup nekvalitních a předražených ochranných prostředků,“ uvedl Petr Fiala, šéf ODS.

Naráží na kauzy, které se postupně objevují. Například předražené respirátory a roušky, které některá ministerstva nakupovala z Číny.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Předseda Pirátů Ivan Bartoš shrnul v několika bodech to, co vláda neumí napravit. Napsal také, že o nápravě budou Piráti a STAN jednat přímo s ministry, ne s Babišem, protože ten je pode Bartoše mimo. „Nevzdáváme snahu zlepšit kompenzace podnikatelům, doufáme v zakomponování našich návrhů a představení strategie pro bezpečný návrat dětí do škol, zajištění kvalitních testů pro firmy a školy a v neposlední řadě řešení distribuce vakcín do regionů. Také je nezbytné již nyní prověřit, zda jsou připraveny kapacity hygieny pro trasování, jakmile budou čísla dostatečně nízká, aby trasování dávalo smysl a bylo funkční,“ uvedl Ivan Bartoš.

Prodlužování nouzového stavu je podle Petra Fialy jen zakrývání vládní bezradnosti. „Nemohu se zbavit dojmu, že hlavním důvodem pro prodloužení nouzového stavu, který dnes schválilo ANO, ČSSD a KSČM, je zakrývání vlastní bezradnosti a možná i pokračování v podezřelých nákupech bez výběrového řízení. Pokud pominu uzavřené okresy, jde vše ostatní řešit pandemickým zákonem bez nouzového stavu,“ konstatoval předseda ODS.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve sněmovně sliboval, že už jde o poslední prodloužení nouzového stavu. Není to ale poprvé, co člen kabinetu Andreje Babiše slibuje tuto věc.

Navíc, nikdo netuší, jestli Jan Blatný bude do konce nouzového stavu ve funkci. Týden před koncem března totiž Babiš konstatoval, že do konce března změny ve vládě neplánuje v březnu a co bude v dubnu, se uvidí.

Obyvatelům České republiky už také dochází trpělivost s vládou. Nyní si 44% lidí myslí, že vláda zavádí přiměřená opatření. Ovšem v prosinci si to myslelo 61% lidí, jak uvádí průzkum CVVM.

Zdroj