Vláda USA žádá Ukrajinu, aby přestala odmítat mírové rozhovory s Ruskem, píší média

4 měsíce starý 59

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů, pokud bude ruský prezident Vladimir Putin u moci. Uvedl to list The Washigton Post s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s těmito rozhovory.

Washington 4:07 6. listopadu 2022

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem (ilustrační foto) | Foto: Alex Chan Tsz Yuk/SOPA Images/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Podle zdrojů listu The Washigton Post není cílem požadavků amerických úředníků dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu, nýbrž vypočítavou snahou zajistit, aby si Kyjev udržel podporou dalších zemí, které čelí obavám voličů z pokračování války několik dalších let.

Jednání podle listu ukazují na složitost pozice Bidenovy vlády v otázce Ukrajiny. Američtí představitelé veřejně slibují, že budou Kyjev podporovat obrovskými částkami pomoci tak dlouho, jak to bude nutné, a zároveň doufají v řešení konfliktu trvajícího osm měsíců, který si vyžádal velkou daň na stavu světové ekonomiky a vyvolal obavy z jaderné války.

ONLINE: Záporožská jaderná elektrárna byla opět připojena k síti. Reaktory chladily záložní generátory

Číst článek

Podle listu američtí představitelé sdílejí hodnocení jejich ukrajinských protějšků, že to Putin nemyslí s jednáními vážně.

Zároveň ale přiznávají, že zákaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jednat s Putinem vyvolal znepokojení v některých částech Evropy, Afriky a Latinské Ameriky, kde jsou dopady války na náklady na potraviny a pohonné hmoty nejvíce patrné.

„Únava z Ukrajiny je u některých našich partnerů skutečná,“ citoval list jednoho ze zdrojů.

Národní bezpečnostní rada Bílého domu a ministerstvo zahraničí na žádost o komentář ke zprávě bezprostředně nereagovaly.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jake Sullivan při páteční návštěvě Kyjeva prohlásil, že podpora Ukrajiny zůstane neochvějná i po volbách do Kongresu, které se uskuteční v úterý.

ČTK

Zdroj