Vláda už má finální zprávu auditu k Babišově střetu zájmu

4 měsíce starý 115

Zpráva je zatím v angličtině, její oficiální překlad bude teprve následovat. „Se zprávou se nyní musíme detailně seznámit, poté budeme aktivně informovat o dalším postupu ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF),” napsal Nekula.

Kvůli Babišově možnému střetu zájmu podnikla Evropská komise v Česku dvě auditní šetření. První audit, který se týkal kohezních fondů určených na investice, konstatoval, že Babiš i přes vložení Agrofertu do svěřenských fondů zůstal jako člen vlády (ministr financí a premiér) ve střetu zájmu, jelikož byl po celou dobu hlavním beneficientem veškerého zisku společnosti. Nárok na investiční evropské dotace tak podle rozhodnutí Komise neměl.

Na výsledek auditu týkajícího se zemědělských dotací, který unie započala už v roce 2019, se stále čekalo. Státní zemědělský intervenční do výsledku auditu nakonec pozastavil proplácení investičních dotací pro firmy patřící pod Agrofert. Nárokové dotace, které se vyplácejí automaticky podle velikosti zemědělské půdy nebo počtu hospodářských zvířat, naopak Agrofert dostává po celou dobu.

Pokusný králík z Fatry

Bývalý premiér Andrej Babiš závěry auditu od začátku odmítá s tím, že Agrofert uložil do svěřenských fondů a tím naplnil podmínku zákona o střetu zájmu. Jeho vláda proto chtěla EK žalovat u Soudního dvora EU, a to na základě „modelového” zamítnutí proplacení žádosti pro firmu Fatra, která vyrábí plastové hračky.

Té stát loni ještě za Babišovy vlády proplatil dotaci 547 000 korun. Podle tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) si tak stát chtěl otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, získat rozhodnutí o zamítnutí platby a následně zažalovat EK.

Komise loni v létě žádost o proplacení dotace zamítla, ale také kvůli dotaci odmítla Česko sankcionovat. K udělení pokuty Brusel vyzvalo Havlíčkovo ministerstvo, protože tak chtělo získat rozhodnutí napadnutelné u Soudního dvora Evropské unie. EK místo toho v případě Fatry pouze pozastavila průběžné platby, což snahu Babišovy vlády o soudní přezkum zkomplikovalo.

Na středečním jednání teď nyní kabinet nového premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodl, že Evropskou komisi za neproplacení dotací pro Fatru žalovat nebude.

Zdroj