Vláda v Jeseníku probere problémy regionů, mohla by se zabývat i odměnami na VŠ

2 měsíce starý 27

foto Ilustrační foto - Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci v Praze po jednání vlády, 1. února 2023.

Jeseník - Především témata související s podporou strukturálně postižených regionů má vláda na programu svého dnešního výjezdního zasedání v Jeseníku. Ministři by ale mohli také mluvit o dodatečném navýšení letošního rozpočtu vysokých škol kvůli odměňování pedagogů. Kromě vlastního zasedání má kabinet v plánu jednání s radami Olomouckého a Moravskoslezského kraje a se starosty z Jesenicka.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) předloží nezávazný návrh žádosti o půjčku od Evropské komise minimálně ve výši 68,8 miliardy korun. Vláda o tom ale podle něj povede ještě diskusi. Kabinet kromě půjčky z evropského Nástroje pro oživení a odolnost probere také aktualizaci Národního plánu obnovy.

Na programu vlády jsou i změna dokumentace programu Podpora rozvoje regionů 2019+ či informace o podpoře rozvoje socioekonomicky zaostávajících a strukturálně postižených regionů. Také na navazujících jednáních s místními politiky budou členové vlády jednat o možnostech pomoci státu s řešením aktuálních problémů regionu. Ministři proberou i informace o aktuálních dopravních stavbách v okresech Bruntál, Jeseník a Šumperk nebo materiál o aktivitách ministerstva kultury v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Podle dokumentu, který minulý týden získala ČTK, by se mohl v letošním roce rozpočet univerzit na odměňování pedagogů mimořádně navýšit zhruba o 901 milionů korun. Na vzdělávání na veřejných vysokých školách je letos podle ministerstva školství určeno 30,9 miliardy korun, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Kvůli odměňování vyučujících humanitních a společenskovědních oborů v úterý protestovala část vysokoškolských pedagogů.

Kabinet nebude v Praze v termínu, který si určili odboráři nejpočetnějšího svazu KOVO ke svému protestu před sídlem vlády. Než ve 14:00 začne jednání vlády a navazující schůzky, ministři absolvují v Olomouckém kraji vlastní program. Například premiér Petr Fiala (ODS) se chystá na kontrolní den obchvatu Bludova na Šumpersku, navštíví Horské lázně Karlova Studánka a setká se se starostkou Jeseníku Zdeňkou Blišťanovou (Jeseník srdcem).

Snížením počtu provozovaných poboček České pošty z 3200 na 2900 se vláda dnes zřejmě nebude zabývat. Český telekomunikační úřad, který návrh nařízení vytvořil, totiž ještě nedokončil vypořádání připomínek z meziresortního řízení, vyplynulo v úterý z informací ministerstva vnitra a ČTÚ. Česká pošta by po schválení vládního nařízení měla zveřejnit seznam, které pošty zruší. Mělo by jít o pobočky ve větších obcích nad 2500 obyvatel, kde je více než jedna pošta.

Zdroj