Vláda v pondělí o navrácení deseti miliard obraně rozhodovat nebude

1 měsíc starý 13

Aktualizováno 15:55 3. ledna 2021, 13:39 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Vláda v pondělí nerozhodne o navrácení deseti miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. Učiní to až později v lednu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl v televizi Prima a CNN Prima News. Vláda podle něj ještě nemá potřebná "čísla".

Vláda ČR

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanci v prosinci převedli deset miliard korun z návrhu rozpočtu ministerstva obrany do rezervy. Komunisté tím totiž podmiňovali svůj souhlas s návrhem státního rozpočtu. Zástupci vlády poté oznámili, že peníze na začátku ledna z rozpočtové rezervy obraně vrátí. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) slíbil, že tak učiní již 4. ledna. Podle Babiše to kabinet udělá, ale až později v lednu. "Ještě nemáme ta čísla, ale bude tak v lednu," řekl dnes premiér.

Schodek loňského rozpočtu bude podle Babiše kolem 370 miliard korun. Premiér zároveň upozornil, že vláda bude muset předložit Sněmovně novelu státního rozpočtu na letošní rok, která započítá i dopady daňového balíčku. Ten ve schváleném rozpočtu se schodkem 320 miliard korun zatím započítán není.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) 30. prosince uvedla, že státní rozpočet za loňský rok skončí se schodkem v rozmezí 370 a 380 miliard korun. Konečný výsledek státního rozpočtu oznámí ministerstvo financí na tiskové konferenci v úterý 5. ledna.

Zdroj