Vláda zřídí koordinátora strategické komunikace, projedná i domácí násilí

před 2 týdny 36

foto Ilustrační foto - Jednání vlády, 3. ledna 2024, Praha. Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan a premiér Petr Fiala před začátkem jednání.

Praha - Jmenování bývalého náčelníka Vojenské policie Otakara Foltýna koordinátorem strategické komunikace státu projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři se budou zabývat i novelou, která má zlepšit ochranu obětí domácího násilí a zajistit, aby policie, justice i intervenční centra postupovaly v typově stejných situacích jednotně.

Foltýnovo jmenování potvrdili ministři již před týdnem, dnes mají podle programu zasedání jeho post formálně zřídit a obsadit. Na vytvoření pozice koordinátora, který bude mít na starost vedle strategické komunikace i obranu před dezinformacemi a cizím vlivem, se dříve shodla koalice. Nastoupit by měl od června.

Ochranu obětí domácího násilí má zlepšit novela, která zavede jeho výslovnou a jednoznačnou definici. Má zajistit i stejný postup institucí v typově shodných situacích. Podle dat z předloňského roku má v Česku zkušenost s domácím násilím téměř 30 procent žen a 12 procent mužů.

Kabinet projedná i novelu, která má zajistit zpřísnění dohledu nad velkými akvizicemi a veřejnými zakázkami se spoluúčastí mimounijních firem. Zabývat se bude programem obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov či rekonstrukčním programem ČR v regionu Blízkého východu v letech 2025 až 2027, který má přispívat mimo jiné k prevenci migrace a nuceného vysidlování.

Ministři budou jednat i o přípravách na výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO, které se bude konat v Praze 13. až 15. září. Proberou i zprávu o měnové politice za letošní jaro či postup řešení staré ekologické zátěže, která souvisí s kadmiovými kaly uloženými ve skladu ve Vikanticích na Šumpersku.

Přečtěte celý článek