Vládní krize na Slovensku je u konce. Čaputová pověří ministra Hegera sestavením nového kabinetu

5 měsíce starý 23

Výměna ministerského předsedy je součástí řešení téměř měsíc trvající vládní krize na Slovensku, během které dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly rezignaci Matoviče z čela kabinetu. Vládní strany pak podpořily nominaci Hegera na funkci premiéra.

Navenek krize v koalici propukla poté, co Matovič a ministr zdravotnictví Marek Krajčí bez souhlasu všech vládních stran zajistili nákup ruské vakcíny Sputnik V. Dvě nejmenší vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) i Za lidi exprezidenta Andreje Kisky prosazovaly, aby země vyčkala na registraci tohoto přípravku u unijní lékové agentury EMA.

Koaliční partneři se pokusili spor řešit dohodou, jejíž součástí byla 11. března demise Krajčího. Předseda SaS Richard Sulík však současně Matoviče kvůli jeho výrokům obvinil z porušení této dohody. Matovič obhajoval Krajčího a označil ho za oběť kritiků z řad koalice. SaS a Za lidi posléze vybídly premiéra k odchodu z čela kabinetu. Zdůvodnily to i konflikty uvnitř koalice a naznačily, že v případě jeho setrvání ve funkci samy odejdou. Strana SaS minulý čtvrtek pozastavila účast ve vládě.

Po překvapivé demisi dalšího ministra sociálních věcí Milana Krajniaka z hnutí Jsme rodina Matovič vyjádřil ochotu odejít, svou rezignaci však původně podmínil splněním několika podmínek, včetně odchodu šéfa SaS Sulíka z kabinetu. Ten tak učinil minulé pondělí, o den později podala demisi i ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Za lidi), ve středu odešli i ministři zahraničí a školství Ivan Korčok a Branislav Gröhling .

„Matovič měl šanci změnit Slovensko k lepšímu. Místo toho si znepřátelil prakticky všechny. Hnací silou jeho přání je očividně jeho osobní msta,“ řekl Sulík k bodům, kterými premiér podmínil svou rezignaci.

Matovič a Sulík jsou v dlouhodobém vzájemném sporu hlavně v souvislosti s řešením koronavirové krize- Strana SaS premiéra obviňuje z konfrontačního stylu vládnutí. Matovič na Sulíka opakovaně slovně útočil. Šéf SaS byl kromě jiného zastáncem rychlejšího uvolňování omezení, Matovič ho například obvinil ze zodpovědnosti za slovenské oběti koronavirové epidemie. 

Zdroj