Vládní rozkol. Hamáček nechce otevřít skiareály, Havlíček s komunisty prosazuje opak

2 měsíce starý 15

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) se nelíbí návrh na otevření skiareálů už tento víkend, o kterém bude jednat vláda. Ten se naopak velmi zamlouvá ministru průmyslu a obchodu Karlovi Havlíčkovi (za ANO), stejně jako komunistům, kteří si takto podmínili prodloužení nouzového stavu do 14. února.

Nespokojenost s možným rozvolňováním projevil na svém twitteru ministr vnitra Jan Hamáček. „Za sebe říkám – v situaci 9000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se 1, britská mutace viru za rohem – to není moment na otevírání sjezdovek,“ napsal.

Podmínku otevření skiareálů si kladli při jednání sněmovny o nouzovém stavu komunisté. Požadovali od vlády nastavit protiepidemická pravidla. „Je namístě, aby vláda řekla, zda je připravena skiareály ještě v této sezoně otevřít,“ sdělil ve sněmovně poslanec Zdeněk Ondráček s odkazem na konec ledna, kdy začínají jarní prázdniny.

Komunisté požadovali za odsouhlasení prodloužení nouzového stavu do 14. února taktéž širší otevření škol.

Pro otevření skiareálů je kromě komunistů také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Navrhnul systém řízení front podobný, jako funguje v Rakousku, se svým návrhem však v pondělí na jednání vlády neobstál. Chce najít způsob, jakým by otevření lyžařských areálů bylo možné – i za cenu přísnějších opatření.

Že se vláda na tomto uvolnění zatím neshodne, je zřejmé i z výroků ministra zdravotnictví Jana Blatného. Problém podle něj tkví ve vymahatelnosti přísných opatření. Týká se například ubytovávání lyžařů v hotelech. „Pokud mluvíme o rakouském modelu, tak to musí být rakouský model se vším všudy a ne rakouský model po česku,“ vyjádřil se k tématu Blatný.

Zdroj