Vládní strany se obávají odčernění smluv uzavřených za nouzového stavu. Zamítli návrh na jejich zveřejnění

4 měsíce starý 21

Páteční jednání poslanecké sněmovny o nouzovém přineslo debatu o legitimitě některých zakázek, které vláda uzavřela v dobách nouzového stavu. Opozice proto navrhla usnesení, na základě kterého by měla vláda zveřejnit nezačerněné smlouvy uzavírané právě v dobách stavu nouze, kdy se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách.

Během pátečního jednání sněmovny nadnesli opoziční politici v souvislosti s debatami o prodloužení nouzového stavu důvody, proč už další stav nouze není potřeba. Jedním z důvodů je podle nich i ten, že ho vláda využívá jako zástěrku.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

„Druhá věc, na kterou je potřeba nouzový stav, jsou výběrová řízení, resp. právě aby nemusela vláda nakupovat dle zákona o veřejných zakázkách. To znamená netransparentní zakázky a závěr Nejvyššího kontrolního úřadu, ten už všichni známe. Takže na tyto netransparentní kšefty my rozhodně vládě nouzový stav nemáme potřebu prodlužovat, naopak,“ prohlásila na plénu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura proto přednesl usnesení, které na tento problém reagují. „Teď máme jedno usnesení, které bychom měli podpořit všichni, když nikdo nemá snahu nic skrývat a reaguje na nález Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanecká sněmovna ukládá vládě zveřejnit veškeré smlouvy uzavřené k nákupům v období nouzového stavu,“ uvedl návrh.

„Bez začernění. Už jsme taky viděli smlouvu, kterou vláda zveřejnila a bez začernění tam bylo jenom Česká republika. A jinak už nic,“ připomněl Stanjura. Podle opozice může nouzový stav sloužit také jako obrovský prostor ke korupci.

Při hlasování však tento návrh nebyl přijat, nezvedli pro něj ruku poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Z nezařazených se zdržel také Václav Klaus ml. Ostatní strany hlasovaly pro toto usnesení, o jeden hlas však nedosáhlo nezbytného kvóra. Nezačerněné smlouvy tedy vláda nebude povinna zveřejnit.

„Na co tedy stav nouze po 6. 4. je? Na zákaz vycházení v noci a vládní šméčkové zakázky!
Většina ve sněmovně odmítla, aby vláda zveřejnila všechny smlouvy za stavu nouze,“ reagoval předseda lidovců Marian Jurečka. „Tohle je síla,“ přidal se ke komentáři poslanec za STAN Jan Farský.

Tohle je síla.

Poslanci ANO, ČSSD a KSČM odmítli zveřejnit všechny smlouvy k nákupům v době nouzového stavu… pic.twitter.com/EsaC2aCf5S

— Jan Farský (@JanFar_sky) March 26, 2021

Zdroj