Vlci v Česku ročně roztrhají stovky ovcí. Farmářům mají pomoci elektrické ohradníky

5 měsíce starý 32

Josef Hofbauer chová zhruba dvě desítky krav a ovcí nedaleko Jablonného v Podještědí. Vlci už v jeho ohradě zabíjeli několikrát. Ze strachu prý už občas ani nespal. „Kolikrát chodíme i ve dvě hodiny v noci s baterkou podívat se, jestli je všechno v pořádku,“ popsal farmář. „Za šest let je jedno stádo v čudu,“ dodal Hofbauer.

Vlčí smečku má podle snímků z fotopastí doslova za humny. V posledních měsících ale farmář o žádnou ovci nepřišel. Využil nabídky Agentury ochrany přírody a krajiny, která mu pastvinu obehnala speciálním elektrickým ohradníkem. „Jsme schopni jim zadarmo na nějakou dobu zapůjčit toto naše vybavení, včetně servisu, že jim to i postavíme, nebo jim s tím pomůžeme,“ vysvětlil pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jakub Čejka.

Ohradníky pomáhají, ale jsou drahé

To, že mají vlci z drátěných sítí pod proudem respekt, potvrzuje i čerstvý snímek z fotopasti z další farmy, kam ochránci zvířat ohradník zapůjčili poté, co tam šelmy strhly několik ovcí. „Přišla smečka pěti vlků. K žádným škodám nedošlo. Vlci odešli a nic se nestalo,“ řekl Čejka.

Elektrické ohradníky se zdají být zatím nejlepší ochranou proti vlkům. Má to ale jeden háček – jejich cenu. „Sto metrů stálo asi kolem 30 tisíc korun. Máme 6,2 hektaru, tak co by to stálo oplotit,“ postěžoval si Hofbauer.

Stát teď v reakci na stížnosti farmářů mění pravidla dotací, aby byly pro ně přístupnější. „Měla by se například snížit minimální částka, o kterou mohou žádat, na 50 tisíc korun, aby na dotaci dosáhli i menší chovatelé,“ sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

V Česku aktuálně žije už několik desítek vlků, zejména v pohraničních oblastech. Každoročně působí farmářům statisícové škody.

Zdroj