Vlevo dole: Balák je v suchu. Stihne Zeman omilostnit i Mynáře?

4 měsíce starý 26

Prezident zase jednou popřel sám sebe a udělil skandální milost šéfovi Lesní správy Lány Miloš Balákovi. Je prý bezúhonný, dobře pracuje a soudy si na něj došláply jen proto, že nemají rády Miloše Zemana. Téma pro Reaktor politického podcastu Vlevo dole.

„Varovná kontrolka mi u Baláka zablikala, už když ho v roce 2014 kancléř Vratislav Mynář přivedl. Balák dřív stál v čele společnosti Lesy Hluboká s anonymními akciemi v Lucembursku, jež podivně zkrachovala, a soud to označil za klasickou insolvenční manipulaci,“ vzpomíná v podcastu Václav Dolejší.

A pak se začaly dít věci - rozpočet Lesní správy Lány, který se do té doby krčil jako zanedbatelná položka v rámci Hradu, rychle nabobtnal na stamiliony korun. Soudy teď ozřejmily jeden z důvodů. Balák manipuloval stamilionovou zakázkou tak, aby ji získala konkrétní firma - a součástí dohody bylo i přestřelení ceny.

poslechněte si další epizody vlevo dole

„Samotné rozhodnutí omilostnit svého člověka je skandální. Ale ještě horší je to zdůvodnění, kdy prezident de facto obviňuje justici, že je podjatá,“ myslí si Lucie Stuchlíková.

Taktéž stíhaný kancléř Mynář teď možná lituje, že česká justice není rychlejší. Jeho případ podvádění s dotacemi nejspíš k pravomocnému rozsudku za úřadování Miloše Zemana nedospěje - a v milost tak Mynář doufat nemůže.

Pomohl by článek 66? Co ve skutečnosti stojí za tím, že se prezident kvůli nedůležitému úředníkovi odhodlal k takto skandálnímu kroku? A dostane Balák s Mynářem v říjnu vyznamenání? Čerstvý Reaktor si poslechněte v přehrávači v úvodu.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Poslouchejte každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Zdroj