Vlevo dole: Vystrčil určil termín voleb. Je to strategie proti Babišovi

5 měsíce starý 116

Šéf Senátu určil termín prezidentských voleb. Samotné datum prvního kola – 13. a 14. ledna – nepřekvapí. Zajímavé je ale vysvětlení dlouholetého člena ODS, proč se rozhodl termín vyhlásit právě teď.

Miloš Vystrčil chtěl původně termín voleb ohlásit až v srpnu. Jenže od data vyhlášení se počítá 40milionový limit na kampaň – a čím později se termín vyhlásí, tím větší volnost v nakládání s penězi kandidáti mají.

A v koalici Spolu si zřejmě spočítali, že tím dávají výhodu konkurentovi Andreji Babišovi, který objíždí zemi se svým obytňákem.

„Sám Vystrčil řekl, že vyhlašuje termín voleb již nyní právě kvůli kandidátům, kteří už s kampaní začali. Nikoho nejmenoval, ale je jasné, že je to strategie proti Babišovi,“ říká autor podcastu Václav Dolejší.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran už ohlásil, že do limitu se bude počítat i kampaň lidí, kteří oficiálně kandidaturu na prezidenta neohlásili. A Babišovi hodlají započítat třeba i již zmíněný obytňák, ačkoliv si ho koupil ještě před vyhlášením kampaně.

„Co mě ale překvapilo, že podle úřadu by měl Babiš obratem založit také transparentní účet a tam náklady dávat. To mi přijde jako poněkud extenzivní výklad, když se ještě vůbec neví, jestli kandidovat bude,“ myslí si Lucie Stuchlíková.

Jak to vypadá s prezidentským kandidátem Spolu? Založí Babiš Spolek přátel Andreje Babiše? A je lepší pít z chytré, nebo hloupé lahve? To se dozvíte v čerstvém Reaktoru.

Pusťte si ho v přehrávači v úvodu článku.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Poslouchejte každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Zdroj