Vlna zdražování se valí z východu na západ. Inflace v eurozóně se blíží 11 procentům

5 měsíce starý 66

Meziroční míra inflace v eurozóně dosáhla v říjnu 10,7 procenta. To je o 0,8 procentního bodu více než v září. Meziměsíčně se navíc ceny zvýšily o velmi vysokých 1,5 procenta. V čele zdražování se i nadále drží energie, jejichž ceny meziročně stouply téměř o 42 procent. Ještě v září to bylo necelých 41 procent a během jediného měsíce jejich ceny vzrostly o 6,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu říjnové inflace evropské statistického úřadu Eurostat.

Hned druhým nejvyšším tempem rostou ceny potravin. U těch nezpracovaných došlo k meziročnímu zdražení o 15,4, u zpracovaných o 12,4 procenta. Meziměsíčně se ceny nezpracovaných potravin zvýšily o 2,7 procenta. Nejpomalejším tempem rostou ceny služeb, a to o 4,4 procenta meziročně, respektive o 0,1 procenta meziměsíčně.

Slováci dohání Čechy

Nejvyšší míře inflace stále čelí pobaltské státy. Smutným lídrem zůstává Estonsko (22,4), následováno Litvou (22,0) a Lotyšskem (21,7). Ve všech třech zemích ale meziroční inflace klesla, v Estonsku navíc došlo k meziměsíční deflaci (tedy poklesu cen) o 1,6 procenta.

Vývoj inflace naznačuje, že se vlna zdražování se stále větší intenzitou přelévá do původních členských zemí Evropské unie, tedy před jejím rozšiřováním v roce 2004. Největší inflační skok totiž zaznamenala Itálie (z 9,4 na 12,8 procenta), Belgie nebo Německo. Zmenšuje se počet zemí, které čelí jednociferné inflaci.

Pro Českou republiku zatím nejsou říjnová data známa, ale přibývá zemí, jejichž inflace se té české blíží. Nejvíce to platí pro Nizozemsko, kde se meziroční míra inflace už druhý měsíc drží kolem 17 procent. Česku se také přiblížilo Slovensko, jehož říjnová inflace dosáhla 14,5 procenta, což je téměř o procentní bod více než v září. Nejnižší inflací se může chlubit Francie (7,1 procenta), i tam ale došlo ke zvýšení o necelý procentní bod a meziměsíční inflace dosáhla 1,3 procenta, odhaduje Eurostat.

Zdroj