‚Vměšovali jsme se, vměšujeme se a budeme se vměšovat.‘ Prigožin přiznal zásahy do voleb v USA

4 měsíce starý 32

Zakladatel ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny a podnikatel Jevgenij Prigožin oznámil, že se podílel na zasahování do voleb ve Spojených státech. Podle agentury Reuters jde o první veřejné přiznání od osoby, kterou Washington viní z pokusů ovlivňovat americkou politiku.

Londýn 17:16 7. listopadu 2022

Prigožin se donedávna na veřejnosti příliš neprojevoval. Více začal vystupovat až během války na Ukrajině, kdy mimo jiné otevřeně kritizoval výkony ruských generálů | Foto: Mikhail Metzel/TASS | Zdroj: Profimedia

V odpovědi na dotaz ruského zpravodajského serveru, který na ruské sociální síti VKontakte zveřejnila tisková služba jeho cateringové společnosti Concord, Prigožin uvedl: „Vměšovali jsme se (do amerických voleb), vměšujeme se a budeme se vměšovat. Opatrně, přesně, chirurgicky a po svém, jak to umíme.“

Zakladatel wagnerovců si podle médií stěžoval Putinovi na chyby Rusů na Ukrajině

Číst článek

Komentář byl zveřejněn v předvečer amerických voleb do Kongresu.

„Během našich sotva znatelných operací odstraníme obě ledviny a játra najednou,“ řekl bez bližšího vysvětlení Prigožin.

Prigožin - často označovaný jako Putinův šéfkuchař, protože jeho cateringová společnost dostává zakázky od Kremlu - byl v USA oficiálně obviněn ze sponzorování takzvaných trollích farem, kterými se podle západních představitelů Moskva snaží ovlivňovat politiku v USA a dalších zemích.

V červenci nabídlo americké ministerstvo zahraničí odměnu až deset milionů dolarů (234 milionů korun) za informace o Prigožinovi v souvislosti s jeho „angažmá při ovlivňování amerických voleb“. Kromě USA na jeho osobu uvalily sankce také Británie a Evropské unie.

Ruský miliardář Prigožin prolomil ticho, poprvé přiznal napojení na žoldnéřskou Vagnerovu skupinu

Číst článek

Prigožin se donedávna na veřejnosti příliš neprojevoval. Více začal vystupovat až během války na Ukrajině, kdy mimo jiné otevřeně kritizoval výkony ruských generálů. V září se přiznal k založení žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která je napojena na Kreml a působí v Sýrii, Africe a na Ukrajině.

Minulý pátek otevřel v Petrohradě centrum obranných technologií, což je podle Reuters další krok, který má zdůraznit jeho vojenské schopnosti.

ČTK

Zdroj