Vnitro odpustilo Tvrdíkovi milionový dluh. Šéf Slavie měl platit za dovoz roušek během covidu

před 2 týdny 25

Letadlo pro respirátory, roušky a jiné ochranné pomůcky vypravila do Číny v době těžké covidové krize na jaře 2020 vláda. S nákupem tehdy nedostatkového materiálu pomáhal Tvrdík díky svým kontaktům. Vnitro po něm ale chtělo přepravu pomůcek speciálním státním spojem zaplatit.

Tvrdík dluh odmítal uhradit, jím vedená česko-čínská komora podle něj neměla z celé akce žádný prospěch. Požádal proto vnitro o odpustku, jenže platná legislativa umožňovala prominout dluh pouze jednotlivci, nikoliv organizaci, uvádí iROZLAS.cz. Výjimku potvrdilo až loni v říjnu ministerstvo financí, a to na druhý pokus. „Hlavním důvodem pro prominutí části dluhu a poskytnutí výjimky ze strany ministerstva financí byla ta skutečnost, že část dopravených ochranných prostředků byla dlužníkem darována České republice,“ řekla serveru mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Odpuštěná částka činila 1 088 730 korun.

Tvrdík přesto musel zaplatit část nákladů spojených s dopravou dalšího zdravotnického materiálu státním leteckým expresem. „Dlužník uhradil částku nákladů na let MU707 ve výši 2 960 korun, které vznikly v souvislosti s přepravou ochranných pomůcek, které nebyly darovány České republice,“ uvedla Malá.

Díky státním spojům dopravil Tvrdík do Česka také ochranné pomůcky nakoupené čínskou státní společností Citic Europe, které rovněž šéfuje. Materiál poté zamířil do strojíren Žďas či k hráčům Slavie, píše iROZHLAS, podle kterého vymáhalo vnitro platby za přepravu zdravotnického materiálu za první vlny koronaviru i po dalších firmách.

Fotbalistky pražské Slavie zaskočily nedávno slavný Lyon, více v reportáži:

Přečtěte celý článek