Vnitro rozešle návod, jak se odstranit z rejstříku

2 měsíce starý 25

Ministerstvo vnitra rozešle návod fyzickým osobám s datovou schránkou, které automaticky figurují ve zveřejněném seznamu, jak se z rejstříku odhlásit. Jak v úterý uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), od začátku roku resort zřídil na dva miliony datových schránek.

Foto: Milan Malíček, Právo

Vít Rakušan a ředitel oddělení eGovernmentu Roman Vrba představují výsledky zřízení datových schránek pro podnikatelské a fyzické osoby.

Článek

„Ve chvíli, kdy byl nárůst uživatelů tak enormní, se z toho stalo téma k diskusi. Vítám aktivitu vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše a zákonný návrh, se kterým chce přijít do konce dubna. Ten by mohl umožnit větší míru dobrovolnosti být či nebýt v takovém seznamu uveden,“ uvedl Rakušan.

Návod, jak se odstranit ze seznamu všech držitelů datových schránek, který vnitro zveřejnilo ve formátu otevřených dat, rozešle všem fyzickým osobám. Dostupné je to v účtu datové schránky v Nastavení pod možností „Informace o schránce“ a následně „Zobrazení v Seznamu DS“. Tam lze zrušit zatržení u „Povolit zobrazení v seznamu datových schránek“.

Do tří hodin by mělo dojít k odstranění jména a adresy, které nebudou dostupné ve vyhledávači a otevřených datech. Problém nastává, pokud si data již někdo stáhl, stále je totiž bude mít k dispozici.

Rakušan zmínil, že vnitro pouze postupuje podle zákona. „Stávající legislativa takové seznamy vytváří. My dáváme návod a vysvětlujeme lidem, že v něm být nemusí, tedy že dávají vědět, že si v takovém seznamu nepřejí být uvedeni. Máme měsíc na diskusi, než bude návrh definitivně představen,“ uvedl Rakušan. Odmítl, že by mělo zveřejnění seznamu být bezpečnostním rizikem kvůli tomu, že se v rejstříku nachází například policisté.

„S lidmi z bezpečnostní komunity komunikuji velmi intenzivně, na žádné pracovní bázi takový problém tady vysloven nebyl. Nemám o tom žádné informace,“ sdělil Právu.

Čísla ze statistiky
Počet datových schránek 2 miliony
Z toho nepodnikající fyzické osoby 700 tisíc

Vnitro zveřejnilo jména i adresy uživatelů datových schránek

Domácí

Výběr článků

Historici se přidali ke kritice ÚSTR

Rozbouřené vody kolem Ústavu pro studium totalitních režimů se jen tak neuklidní. Na podporu zaměstnanců, kteří se ohradili proti vedení ústavu, se postavilo...

Načítám

Zdroj