Vnitro zažalovalo firmy, které nezaplatily za dopravu pomůcek z Číny. ‚Gentlemanskou dohodu‘ neuznalo

2 měsíce starý 16

Nákupy ochranných pomůcek v Číně budou mít více než po roce dohru u soudu. Ministerstvo vnitra vedené Janem Hamáčkem (ČSSD) totiž podalo žaloby na firmy, které státu nezaplatily za dopravu zdravotnického materiálu leteckým mostem během první vlny koronaviru. A další žalobu resort ještě chystá. Celkem bude od neplatičů vymáhat osm milionů korun.

Doporučujeme Praha 5:00 13. září 2021

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V současné době byly podány dvě žaloby proti společnostem Respilon Group a Inexport,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Od dvojice firem bude resort vymáhat zhruba 1,3 milionu korun.

Zájem o očkování proti covidu v Česku klesá. Na vakcínu čeká ještě 300 tisíc registrovaných pacientů

Číst článek

Konkrétně: brněnský výrobce roušek a respirátorů z nanovláken Respilon Group státu podle Krátošky kvůli dopravě z Číny dluží 487 tisíc korun. Žalobu resort podal k Městskému soudu v Brně. Už dříve firmě poslal předžalobní výzvu, ta ji však odmítla.

Respilon totiž považuje požadavek vnitra od začátku za neoprávněný. „Naše stanovisko je stále stejné. Máme všechny podklady a vykládáme si to tak, že jde pouze o nedostatečnou informovanost na straně druhé,“ reagovala na dotazy redakce ředitelka podniku Jana Zimová.

Zimová tvrdí, že doprava ochranných pomůcek leteckým mostem měla být zdarma. „Byla to gentlemanská domluva,“ popsala už dříve. Respilon totiž podle ní na oplátku daroval státu nanoroušky za 1,5 milionu korun, podle vnitra to ale firma nedoložila.

Milionové dluhy

Zdravotnický materiál si z Číny nechala za státní peníze dovézt také společnost Inexport. Vnitro od ní za to požaduje úhradu ve výši 806 tisíc korun, žalobu kvůli tomu resort podal k Okresnímu soudu Plzeň-město.

„Úřad zjistil nedostatky ve smluvním zajištění úhrady za přepravu zboží do Česka pro nestátní subjekty. Jednalo se o náklady ve výši 81 milionů korun, u nichž Nejvyšší kontrolní úřad upozorňuje na riziko jejich neuhrazení, neboť podmínky úhrady nebyly předem smluvně ošetřeny.“

Nejvyšší kontrolní úřad

Firma na předžalobní výzvu, kterou ministerstvo zaslalo všem neplatičům, podle Krátošky vůbec nereagovala. Inexport nemá webové stránky a nelze na něj kromě adresy dohledat ani žádný kontakt. Firma vládní linkou dodávala materiál Plzeňskému kraji, který od ní nakoupil podle údajů v registru smluv respirátory za 13 milionů korun.

Na seznamu hříšníků se ocitla také společnosti Cedes Logistik – státu dluží skoro 6,7 milionu korun. Na ni vnitro žalobu teprve chystá. „Žaloba proti společnosti Cedes Logistik bude podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 1,“ upřesnil mluvčí Krátoška.

Na společnosti, které si z Číny nechaly za státní peníze přivézt roušky a respirátory, v dubnu ve své kontrolní zprávě upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Celkem se podle něj jednalo o náklady ve výši 81 milionů korun.

Na palubě vládního speciálu totiž ochranné pomůcky nepřepravoval pouze stát. Možnost zrychlené dopravy zdravotnického materiálu využily i některé soukromé firmy. Platbu za přepravu však resort neměl smluvně ošetřenou a řešil ji se zpožděním.

Vnitro nakonec náklady ke dni 5. listopadu 2020 naúčtovalo celkem 15 subjektům. Z celkové částky necelých 81 milionů, která chyběla, bylo dosud uhrazeno 53 milionů. Platby ve výši 18 milionů pak vnitro přeúčtovalo na ministerstvo zdravotnictví, které nedoplatky řešilo slevou ze zakoupeného materiálu.

Kristýna Guryčová

Zdroj