Turecká metropole Ankara i největší město země, patnáctimilionový Istanbul, jsou ohroženy nedostatkem pitné vody. Nádrže zásobující Istanbul vodou jsou nyní naplněny asi z pětiny, což je nejméně za posledních 15 let, informují místní média. Starostové Ankary i Istanbulu už vyzvali obyvatele, aby s vodou šetřili.

Istanbul 7:34 7. ledna 2021

Loď ruského námořnictva proplouvá Bosporským průlivem v Istanbulu | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Podle místních médií za nízkou úroveň hladiny v nádržích a přehradách zásobujících Istanbul a Ankaru může dlouhodobý nedostatek srážek, ale i zvýšená spotřeba vody během pandemie covidu-19. Nezanedbatelné jsou také úniky vody ve staré vodovodní soustavě, napsal deník Daily Sabah.

V Turecku zatkli dalších 267 podezřelých z terorismu. Podle policie plánovali útoky na silvestra

Číst článek

Experti tento týden varovali, že Istanbul má zásoby vody už jen na 45 dní a Ankara na 110.

Starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu koncem prosince zahájil na sociálních sítích kampaň, která popisuje různé způsoby ekonomického využívání vody. Například nabádá Istanbulčany, aby zavírali vodu během čištění zubů či sprchování nebo si pořídili kohoutky s menším průtokem.

Také starosta Ankary Mansur Yavaş apeloval na místní obyvatele, aby vodou neplýtvali, a slíbil navrhnout radním plán úspory vody.

Nedostatek srážek mnozí experti přičítají klimatickým změnám. Istanbul se ale potýká s chronickým nedostatkem vody a podle některých odborníků je hlavním důvodem vysoká spotřeba v důsledku narůstající populace tohoto finančního a obchodního centra země, které navštěvují miliony turistů. Starosta Imamoglu doufá, že problém pomůže do čtyř let vyřešit projekt dopravy vody do Istanbulu z přehrady na řece Melen.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Jak se z podporovatelů Trumpa stali zatčení? ‚Vyhraje, nebo bude válka,’ vzkazovali při tažení na Kapitol

  2. Firmy žádají po státu kvůli opatřením odškodné 9,2 mld korun. Systém kompenzací ale čeká novela

  3. Voda v nádržích pro Istanbul je na nejnižší úrovni za 15 let. Úřady vyzvaly lidi, aby s ní šetřili

  4. ONLINE: Čtyři mrtví po vpádu Trumpových příznivců na Kapitol. Kongres po pauze pokračuje v jednání

  5. Společnost v USA je rozdělena morálně a hodnotově, mnozí nechápou svět 21. století, míní Lukeš

  6. Výběr z médií: důraz na kontroly dodržování rychlosti na silnicích a pokles prodeje nových aut

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme