Vodárny opravily potrubí na západě Prahy, dodávky pro 77 000 domácností by se měly obnovit po poledni

4 měsíce starý 24

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dokončily v noci opravu vodovodních řadů v Líšnické ulici v Praze 13, teď čekají na výsledky rozboru kvality vody. Pokud bude v pořádku, zahájí vodárny napouštění vodovodní sítě a dodávka vody by mohla být obnovena okolo 12:00. Kvůli poruše vodovodních řadů z 80. let se ocitlo bez dodávek vody zhruba 77 000 odběratelů v lokalitách Jinonic, Stodůlek, Ořechu, Řeporyjí, Zadní Kopaniny a části Prahy 13.

Praha 8:57 31. března 2022

Pražské vodárny musely kvůli rozsahu havárie půjčovat cisterny od okolních měst | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Výměna potrubí byla dokončena ve čtvrtek ve 03.30 a začaly jeho proplachy. Odebrali jsme vzorky vody a nyní čekáme na výsledky rozboru,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Pokud budou v pořádku, začneme s napouštěním vodovodního řadu. Předpoklad nyní je, že dodávka vody by měla být obnovena okolo 12.00.“

Dodávky vody na Praze 13 by se mohly obnovit během čtvrtka. Hasiči nabízí své cisterny

Číst článek

Jakmile se tak stane, doporučuje, aby lidé vodu kvůli možným nánosům v potrubí nechali nejdříve chvíli odtéci.

Únava materiálu

Příčinou havárie potrubí o průměrech 800 a 600 milimetrů byla zřejmě únava materiálu. První z nich pochází z roku 1982 a druhé z roku 1989. Délka vodovodní sítě, ve které kvůli závadě netekla voda, je 115 kilometrů.

Kvůli rozsahu havárie si musely ve středu PVK půjčit tři cisterny od kladenských vodáren a další měly domluveny z Teplic. Pražští hasiči vodárnám poskytli dalších šest cisteren, které rozvážely pouze užitkovou vodu. 

Kvůli přerušené dodávce vody zůstaly zavřeny některé školy a školky nebo úřady. Řeporyjská radnice uzavřela školu i školku a mimo provoz zůstal rovněž samotný úřad. Do odvolání ohlásila uzavření svého sídla rovněž radnice Prahy 13 a také v této městské části některé školy a školky vyhlásily ředitelské volno.

ČTK

Zdroj