Voják dostal dovolenku, pobesedoval ve škole o statečnosti a pak zkopal sousedy

před 2 týdny 25

Ruský voják, účastník války, měl nejdřív ve škole přednášku o důležitosti odvahy a pak záhy poté brutálně zmlátil své sousedy. Násilnosti páchané „veterány“ jsou už v Rusku celospolečenským problémem.

Kanál Čerta na sociální síti Telegram popisuje případ 41letého Dmitrije Kirjuchina, který se vrátil z války na Ukrajině do Atkarsku v Saratovské oblasti na dovolenku. Druhý den byl jako válečný „hrdina“ povolán do školy, aby přednesl lekci o odvaze. O několik hodin později napadl sousedy Irinu a Olega Matasovy. Na videu, které se stalo virálním, křičí voják na muže v bezvědomí: „Měl bys se mnou mluvit s úctou. Kurva, jsem tvůj pán!“

„Prostě jsme se dostali do jeho zorného pole. Neuvědomoval si, koho bije, proč bije. Prostě se to stalo,“ řekla oběť Irina v pořadu Ostorožno novosti. Byla hospitalizována, v nemocnici jí diagnostikovali zlomeninu spánkové části hlavy. Žena měla „oteklý obličej a zčernalé oko“. „Manžel má rozbitou celou hlavu, všechno je pohmožděné, mnoho hematomů. Dostal těžký šok a nechce ani mluvit. Probral se, až když ho odvezli domů,“ řekla Irina.

Zatímco Kirjuchin do manželů kopal, nikdo na dvoře se ho nepokusil zastavit, zavolat záchranku nebo policii. Muž je známou postavou a udržoval město ve strachu po celá léta, ale jako příslušníkovi policie mu to dříve procházelo.

„To je ten typ zvířete, které zaútočí na všechno, co vidí. Když má v krvi alkohol, dostane chuť zabíjet,“ řekl jeden z obyvatelů.

Podle sousedů se Kirjuchin už předtím, než ho poslali do války, choval „neadekvátně“, „často vyhrožoval“ a také značně konzumoval alkohol. Dlouho pracoval u dopravní policie, odkud ho, jak říkají sousedé, „vyhodili pro opilství“. Poté sloužil na základě smlouvy v Sýrii, za což obdržel medaili II. stupně „Za vojenskou statečnost“. Sousedé se obávají, že se Kirjuchin vrátí do zóny „speciální vojenské operace“ a nebude potrestán.

Problémy s „veterány“ v Rusku rostou. Zvláštní pozornost vzbuzují případy někdejších wagnerovců, což bývají trestanci, kterým byl odpuštěn trest za odsloužení nějaké doby na Ukrajině. Ti se pak vracejí do místa svého původního pobytu, oddávají se alkoholu a terorizují sousedy, někteří páchají vraždy.

Loni dne 11. listopadu odsoudil soud ve Volgogradu bývalého člena skupiny Wagner Vitalije Malycha ke dvěma letům a pěti měsícům v kolonii s přísným režimem za vydírání. Už předtím byl Malych odsouzen k reálnému trestu odnětí svobody za krádež. V září kasační soud ve Volgogradu potvrdil zrušení vyšetřování proti bývalému vězni Arsenu Melkonjanovi. Ten byl předtím odsouzen na 11,5 roku v kolonii s přísným režimem za zmlácení realitního makléře, který pak zemřel. Odsouzený narukoval na vojnu jako příslušník wagnerovců. Z kolonie se dostal téměř okamžitě, ale po návratu domů byl opět zatčen v jiném případu.

Omilostněných zločinců, kteří se vykoupili službou ve válce, byly nejspíše desítky tisíc. Odborníci poukazují na to, že se tak ve společnosti najednou objevila vrstva lidí s kriminální minulostí, kteří zůstali nepotrestáni, dostali peníze, naučili se zacházet se zbraněmi a mají teď zvýšené sebevědomí. Někteří jsou znova potrestáni, jiní ale kvůli neschopnosti úřadů a nejspíš i neochotě zasáhnout proti „hrdinům“ představují problém.

Pokud má člověk zkušenost se zabíjením, je v jeho psychice základní bariéra zakazující zabíjení již odstraněna nebo poškozena, vysvětluje psycholog a sociolog Leonid Coj. „Pokud válka člověka změní, pak samozřejmě jen k horšímu,“ říká. „Existuje rčení, že armáda jsou disciplinovaní zabijáci. Až se vrátí, budou v zabíjení, znásilňování a loupení ještě ‚lepší‘.“

Přečtěte celý článek