Vojenskému letounu L-159 při výcviku odpadl kryt kabiny. Posádka v pořádku přistála, uvedla armáda

5 měsíce starý 12

Vojenskému letounu L-159 ALCA v pátek při výcvikovém letu odpadl kryt kabiny, posádka se strojem přistála na základně v Čáslavi, sdělila Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Provoz letounů L-159 byl dočasně pozastaven. Armáda nemá informace, že by byl při nehodě někdo zraněn, po troskách krytu nyní pátrá.

Praha 12:52 26. 3. 2021(Aktualizováno: 12:53 26. 3. 2021)

L-159 je jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun. | Foto: Michal Voska | Zdroj: Ministerstvo obrany

Příčinu incidentu vyšetřuje komise velitele vzdušných sil a odboru dohledu nad vojenským letectvím ministerstva obrany. Na vyšetření incidentu spolupracuje i výrobce letadel Aero Vodochody.

Podle mluvčího Tobiáše Tvrdíka zatím není jasné, zda se jednalo o technickou závadu. Podobná nehoda se stala bitevníkům již v minulosti. V roce 2016 odpadl kryt kabiny taktéž u dvoumístného stroje. Nikdo tehdy nebyl zraněn, letouny kvůli incidentu čtyři dny nelétaly.

Podle Dvořákové se nehoda stala při běžném výcvikovém letu na dvoumístném stroji. „V průběhu letu došlo k odpadnutí překrytu kabiny. Posádka zareagovala dle předepsaných postupů, klesla na nižší letovou hladinu a v pořádku přistála na domovské základně,“ uvedla.

Přelet gripenů a L-159 z Čáslavi do Pardubic nevyšel podle plánů. Jedna Alca kvůli poruše nevzlétla

Číst článek

„Společnost Aero Vodochody plně spolupracuje na vyšetření incidentu a jsme připraveni poskytnout plnou součinnost. Zatím není jasné, zda se jednalo o technickou závadu. Je potřeba počkat na závěry komise,“ řekl mluvčí Tobiáš Tvrdík.

Armáda letouny L-159 ALCA používá od roku 2000. V současné době jich má k dispozici 24, z toho osm dvoumístných. Určeny jsou především k podpoře pozemních vojsk, k vedení průzkumu a v omezené míře i ke vzdušnému boji.

V říjnu 2010 pilot armádního bitevníku L-159 odhodil u Drnovic na Blanensku přídavné palivové nádrže. Jedna prázdná nádrž spadla do pole, druhá na okraj pozemku továrny. Výsledky vyšetřování pak prokázaly chybné zadání při programování palubního počítače pilotem letounu. Vzhledem k tomu, že pilot systém špatně nastavil, tak v okamžiku, kdy měl nad Drnovicemi simulovat odhoz pum, skutečně na obec „zaútočil“ odhozením nádrží.

V dubnu 2017 z malého sportovního letadla, které se zřítilo u Dubu na Prachaticku a jehož pilot zahynul, odpadlo během letu několik částí. Podle svědků se zřejmě odlomila část křídla.

ČTK

Zdroj