Vojtěch: Na uznávání protilátek stále není shoda. Část lidí nebude potřebovat třetí dávku

2 měsíce starý 64

„Není důvod k panice nebo strašení. Když se podíváme na vývoj epidemie, tak zásadní indikátory se drží na bezpečných hodnotách. Ve srovnání s minulým rokem, kdy byly stejné podmínky, třeba otevřené školy, je situace daleko lepší, je méně hospitalizovaných,“ řekl Vojtěch na tiskové konferenci.

Vláda je prý stále obezřetná „Reálně se projevuje imunizace společnosti daná očkování nebo proděláním covidu. Do podzimního období bychom měli jít s co nejvyšší proočkovaností, abychom třeba opustili všechna zbývající opatření,“ apeloval Vojtěch.

Shoda na tom, jestli uznávat protilátky po prodělání covidu, podle Vojtěcha stále není. „Data nejsou jednoznačná. V tuto chvíli zahajujeme další studii. Prvotní výstupy bychom měli mít ve výhledu dvou měsíců,“ řekl ministr. Dodal, že pokud má člověk zjištěné protilátky, stačí mu k očkování jednodávková vakcína.

Další závěr pondělního jednání se týkal třetí dávky. „U lidí, kteří prodělali covid a jsou plně naočkování, není nutné, aby absolvovali třetí doplňující dávku,“ uvedl Vojtěch.

Za poslední týden  sedm dní v Česku přibylo 24 nových případů covidu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Před týdnem jich bylo 16. Nejvýrazněji se koronavirová infekce šíří v Karlovarském kraji a v Praze. Na západě Čech připadá na posledních sedm dní zhruba 48 nových případů na 100 tisíc obyvatel, v hlavním městě 42. Naopak nejpříznivější situace je v Libereckém kraji s incidenčním číslem 11.

Hospitalizovaných s covidem postupně přibývá. V neděli jich bylo 113, nejvíce od 17. června. O týden dřív bylo hospitalizovaných 68 lidí. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu. V neděli jich bylo 17, o deset více než o týden dříve.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného v neděli kleslo z 1,4 na 1,2. Nad jedničkou představující předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce se drží od 26. srpna.

Zdroj